864
0

Przygotowanie sklepu internetowego na dyrektywę cyfrową, towarową i Omnibus – Obniżki cen

864
0

Już niebawem czekają nas spore zmiany w przepisach prawnych dotyczących działalności sklepów internetowych. Zmiany te wynikają z implementacji w Polsce trzech unijnych dyrektyw: cyfrowej, towarowej, Omnibus, które w istotny sposób zmieniają zasady funkcjonowania sklepu internetowego. Jak przygotować swój e-commerce na zmiany w przepisach?

W cyklu artykułów omówię krok po kroku jak przygotować sklep internetowy na nowe prawo oraz jakie zmiany musisz wprowadzić, żeby prowadzić e-biznes legalnie. Więcej informacji na temat tego z czego wynikają zmiany, kogo dotyczą oraz kiedy wchodzą w życie znajdziesz w artykule: Dyrektywa cyfrowa, towarowa i Omnibus – jakie zmiany wprowadzają nowe przepisy i jak się na nie przygotować?

W serii artykułów dotyczących dostosowania sklepu internetowego do nowych przepisów przeczytaj również:

Nowe zasady informowania o przecenach

Jedną z głównych zmian wprowadzonych przez nowe przepisy są nowe zasady informowania o obniżkach cen, czyli o przecenach. Nowe przepisy będą mieć zastosowanie w każdym przypadku informowania o obniżkach cen. Zasady te dotyczą sprzedaży zarówno stacjonarnej, jak i on-line.

Zgodnie z nowymi przepisami obowiązkiem przedsiębiorcy jest podanie obok informacji o obniżonej cenie informacji o najniższej cenie produktu/usługi, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki.

Jeżeli produkt/usługa jest w sprzedaży krócej niż 30 dni należy podać informację o najniższej cenie jaka obowiązywała od momentu, gdy produkt/usługa trafił do sprzedaży.

Interpretacja nowych przepisów może przysparzać wiele trudności, dlatego w punktach zebrałem sytuacje, kiedy informownie o obniżce ceny jest obowiązkiem przedsiębiorcy, a kiedy nie jest to konieczne.

Obowiązek informowania o obniżce ceny dotyczy:

  • przedsiębiorcy, który jest bezpośrednio stroną umowy sprzedaży z konsumentem,
  • komunikowania niższej ceny jako obniżka,
  • obniżek o konkretną kwotę, ale też procentowych i haseł typu “przecena z okazji Black Friday”, czy “ceny bez VAT”,
  • obniżek widocznych na karcie produktu, metce produktu, ale też w reklamie i gazetkach promocyjnych.

Obowiązek informowania o obniżce ceny nie dotyczy:

  • platform sprzedażowych i porównywarek cenowych,
  • planowanych zmian cen, niekomunikowanych jako obniżka,
  • obniżek cen wynikających z udziału w programach lojalnościowych, czy spersonalizowanych obniżek cen,
  • ogólnych haseł reklamowych, jak np. “najlepsze ceny”

Jak prawidłowo informować o obniżonej cenie

W każdym przypadku gdy nowe przepisy będą miały zastosowanie do Twojej obniżki (zgodnie z listami powyżej) musisz zamieścić informację o o najniższej cenie produktu/usługi, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki.

W przypadku sprzedaży stacjonarnej taka informacja powinna pojawić się po prostu na metce. Jeżeli chodzi o sprzedaż on-line to najlepszym miejscem do zamieszczenia takiej informacji jest karta produktu. Pamiętaj jednak, że nowe obowiązki informacyjne dotyczą również m.in. reklam, więc w takich sytuacjach również powinna pojawić się inforamcja o wcześniejszej cenie.

Najprościej chyba jest więc przyjąć zasadę, że w każdym przypadku, gdy cenę prezentujesz w ten sposób, że “stara” cena jest przekreslona, a obok jest “nowa”, promocyjna cena, to obok powinna znaleźć się informacja o najniższej cenie produktu/usługi, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki.

Doceniasz tworzone przeze mnie treści?

Paweł Głąb
RADCA PRAWNY

Specjalizuję się w prawie e-commerce, prawie własności intelektualnej oraz prawie danych osobowych. Pomagam firmom chronić ich marki, produkty i walczyć z nieuczciwą konkurencją. Przygotowuję regulaminy, polityki prywatności i cookies oraz dokumentację RODO. Zajmuję się również tworzeniem i audytowaniem umów.

Skontaktuj się ze mną, chętnie odpowiem na Twoje pytania dotyczące naszej oferty i przedstawię rozwiązania dostosowane do Twojego biznesu.