221
0

PDB #114 – Czwarte urodziny podcastu Prawo dla Biznesu!

221
0

Piramidy finansowe i  scam. Czym są i jaki jest ich wspólny mianownik? Co na to Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów? O tym po krótce w dzisiejszym odcinku. Opowiem Wam również  o istnej perełce – książce „Poradnik prawny dla influencerów i digital marketerów”, która już niebawem będzie dostępna w przedsprzedaży.  Książka jest praktycznym zbiorem pytań i odpowiedzi na nurtujące Was pytania z zakresu marketingu online. Niektórych może też zainteresować, że przy zakupie Poradnika z hasłem Piotr15 otrzymacie 15 procent zniżki!

#reklama


Czwarte urodziny, trzy książki, jeden konkurs, piramidy, nowa rzeczywistość – co to wszystko ma ze sobą wspólnego? Tego dowiesz się już niebawem, słuchając odcinka podcastu Prawo dla Biznesu, na który zapraszam Cię już teraz!

Cześć, z tej strony Piotr Kantorowski. Witam Cię w czwarte urodziny podcastu Prawo dla Biznesu, aż musiałem wziąć oddech, bo przyznam, że sam jestem w szoku jak sobie przypomnę czas, kiedy zaczynałem, bo niekoniecznie było tak, że przeczuwałem, że podcast będzie 4 lata funkcjonował, miał się dobrze i jakby stanie się bazą do licznych konferencji.  Trzy książki, o których za chwilę, wiele, wiele fantastycznych emocji, bo to coś zupełnie innego niż te rzeczy, które robię na co dzień. Ten odcinek jest odcinkiem 114, to nie mieści się w mojej świadomości, cofając się do pierwszego odcinka podcastu. Dzieje się to w nowym, polskim ładzie, powiem szczerze, że mam ochotę trochę pośmieszkować, ale może tylko w ramach memów, które powstały na kanwie pierwszych problemów z wyliczaniem wynagrodzeń. Jak wiemy zaliczkę na podatek dochodowy liczy się inaczej, a rozporządzenie wchodzi w życie 3 tygodnie przed jego ogłoszeniem. Jest świetnie, to szczególny czas dla biznesu, bo biznes lubi wyzwania, a wyzwań mamy w tym roku bez liku. Dzisiaj będzie mało merytorycznie, ale nie znaczy to, że w ogóle merytoryki nie będzie.

Porozmawiaj z ekspertem 🎯

Borykasz się z zagadnieniem, które tutaj poruszyłem? Skontaktuj się ze mną i ustalimy termin 15-minutowej konsultacji. Wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu!

Nowe książki już niebawem!

Wiemy o co chodzi z 4 urodzinami, wiemy o co chodzi z nowymi porządkami, a teraz kwestia trzech książek. Myślę, że stali słuchacze wiedzą, że jesteśmy, to znaczy Paweł Głąb, Daniel Sobota, Jakub Michalski jesteśmy współautorami książki Prawo dla Biznesu. E-commerce. Tak jak miałem w planie wydać jedną książkę w zeszłym roku, tak te plany się trochę pozmieniały. Wychodzi na to, że wydamy dwie książki w tym roku. Pierwsza, której premiera planowana jest na koniec lutego, być może początek marca, z nią będzie związany konkurs i będzie ona w tematyce zbliżonej do e-commerce, określiłbym, że w tematyce e-biznesowej, ale ze strony marketingowo-sprzedażowej. Chodzi tu o  „Poradnik prawny dla influencerów i digital marketerów” i za chwilę przybliżę o czym będzie i po co został napisany. Kolejna książka, która okaże się w tym roku będzie w zupełnie innej tematyce, to znaczy w tematyce, od której kancelaria się zaczęła, bo wcale od e-biznesu się nie zaczynaliśmy. Nie wyszliśmy z tamtych rejonów, ale Internet rządzi się swoimi prawami, więc można rzec, że tylko na pewne kwestie kładziemy w nim większy nacisk, a odsłaniając rąbek tajemnicy – ona jest już złożona na moment nagrywania podcastu, a książka „Zabezpieczenie umów i biznesu” – praktyczny poradnik ze wzorami dokumentów z suplementem elektronicznym. Myślę, że będzie się w tym roku działo, są też inne projekty, jako kancelaria podeszliśmy bardzo procesowo, mamy wiele planów bardzo konkretnych, myślę, że będzie się ten rok wiązał ze zdecydowanie większą liczbą kontentu, który będziecie mogli od nas zobaczyć, a może innymi projektami, których nie mogę się doczekać. Mamy trzy książki omówione, a teraz konkurs.

Konkurs

Konkurs jest związany z możliwością wygrania dwóch egzemplarzy z dedykacjami dla zwycięzców od autorów, a autorów jest dwóch, bo książka jest napisana przeze mnie i mojego wspólnika Pawła, więc na pewno zmieścimy się na pierwszej stronie i te podpisy uczynią książkę bardziej wyjątkową. Jak jest konkurs to pasowałoby dać zadanie konkursowe. Niby przy konkursach na facebooku, a ten bym do takich zaliczył, można popaść w losowanie, ale ja bym w nie popaść nie chciał. Mówiąc krótko zadanie konkursowe jest z zakresu dziennikarstwa i polega na napisaniu krótkiej informacji, która nadawałaby się do opublikowania jako short news. „Dlaczego marketerzy i influencerzy działający
w Internecie powinni przynajmniej posiadać świadomość prawną, jeśli nie znać prawa, ewentualnie korzystać z cudzej wiedzy w tym zakresie?”.
Krótka informacja prasowa w takiej stylistyce, czyli dowolna liczba znaków, decyzja należy do Was. Honoruję odpowiedzi „bo tak”, a wszystkie zgłoszenia z dopiskiem konkurs bardzo proszę wysyłajcie do mnie na maila – pkantorowski@kancelariakantorowski.pl. Mam nadzieję, że nie przytłacza Was to, że konkurs nie jest związany z napisaniem byle czego w komentarzu. My chcemy uczciwie, więc takie zadanie konkursowe, do wygrania są dwie książki, a regulamin konkursu znajdziecie w notatkach do tego odcinka podcastu, tam Was zapraszam.

Newsletter dla e-biznesu 🎉

Zapisz się do newslettera, uzyskaj dostęp do unikalnych treści tworzonych przez prawników naszej kancelarii oraz otrzymuj informacje o najważniejszych aktualnościach prawnych.

Klikając przycisk „Zapisuję się” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Prawna Kantorowski, Głąb i Wspólnicy Sp.j. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Piramidy finansowe a Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

O piramidach to pół żartem, nie będę opowiadał o Egipcie. Chcę przybliżyć to, dlaczego zdecydowaliśmy się napisać książkę dla influencerów i digital marketerów. A piramidy przychodzą mi do głowy, bo jakiś niedawny czas temu, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył karę pieniężną administracyjną na ponad 760 tys. zł na trójkę influencerów internetowych, którzy reklamowali piramidy finansowe, czyli takie systemy, z których czerpiesz zyski za wciąganie kolejnych osób, które płacą za wejście do systemu. Ten system najlepiej działa dla osób, które są na górze, a trochę gorzej dla tych na samym końcu, bo oni zazwyczaj nic nie zarabiają. A problem z tym systemem jest taki, że jest on nielegalny.

Scam

Podobnie w ostatnim czasie Prezes UOKiK mocno wziął pod lupę działania influencerów w kontekście scamu, czyli działań, które wiążą się z nierzetelnym przedstawieniem produktów albo reklamowanie takich e-commerców, które nie dają potem towaru, tak chyba się zdarza, niestety. Albo znikają zaraz po tym, jak ten towar zostanie wydany, bo mają daleko idącą pewność, że jest to produkt słabej jakości, będzie reklamowany, ale procesu reklamacji już nikt tam nie podejmie, bo spółka, która to prowadzi istnieje, ale jest takim bytem martwym, nie ma uświadczyć nikogo, kto by odpowiedział na nasze żądania reklamacyjne. Kolejny przykład, który się ostatnio pojawił to są to notoryczne kontrole przy tych wiodących influencerach, które wiążą się z kontrolą czy reklamują produkty i czy oznaczają, że jest to reklama i czy nie reklamują albo lokują produktów i czy robią to legalnie czy w inny sposób.
Jeżeli przeczytałeś książkę od wydawnictwa i chcesz się nią pochwalić, bo ją dostałeś i uważasz, że jest całkiem niezła to czy to też powinno być oznaczane jako reklama? Bo w końcu książkę dostałeś za darmo. Jest tu sporo wątków, które stają się przedmiotem życia codziennego influencerów, do tego dochodzą inne kwestie, które czynią tę działkę, tę część niezwykle, dla prawnika, ciekawą, z drugiej strony ja np. też miałem okazję otrzymaną książkę zrecenzować, powiem tak, dla mnie jest to podwókroć ciekawe jakie są oceny prawne danych zachowań ze strony  UOKiK i z tego powodu nie jest to temat aż tak nowy żeby pojawił się w tym roku, a jest na tyle stary, że dał nam możliwość napisania książki w zeszłym roku licząc gdzieś mniej więcej start pisania bodaj na kwiecień, że wiedzę zebraliśmy i chcemy się nią z wami podzielić, poprzez właśnie książkę „Poradnik prawny dla influencerów i digital marketerów”. Chcę podkreślić, że w moim przekonaniu jak przeczyta tę książkę jakiś prawnik to nic nie straci. Myślę, że wszyscy, którzy działają w branży marketingowej to są inteligentne osoby, takie mam doświadczenie, i do takich osób kierowaliśmy książkę. Być może następne wydanie będzie okraszone ilustracjami, tym razem jedyne co mogę powiedzieć to poza naprawdę mięsistą merytoryką – nie tylko prawa autorskie, ale podatki, RODO, prawo komunikacyjne, wszystko co was może dotyczyć, jest jak najbardziej dostępne na wyciągnięcie ręki, natomiast podkreślam, że ten odcinek stanowi reklamę. Tak, ten odcinek stanowi reklamę i tak należy go traktować. Co prawda chwalę się swoim własnym produktem, moją wiedzą merytoryczną, zresztą nie tylko moją, bo i Pawła, mojego wspólnika, ale mówiąc krótko tak, sprzedaje wam właśnie książkę, a co więcej poza tym, że ją rozdajemy w ramach konkursu – w linku w opisie do naszego odcinka jest link do akcji WOŚP, gdzie  możesz kupić egzemplarz tej właśnie książki i uczynić to charytatywnie, oczywiście egzemplarz też będzie z autografami. W tym momencie wiem, że licytacje kończą się 14 lutego, a odcinek jest publikowany 07 lutego, więc daje to przestrzeń do Waszych działań.

Było merytorycznie, sprzedażowo. Jasne, moja wypowiedź o książce jest subiektywna, natomiast chce podkreślić, że następne odcinki podcastu Prawo dla biznesu będą to krótkie pigułki, rozdziały tej książki, pewnie nie wszystkie, bo ich jest około 200-stu, na pewno nie będę ich czytał tylko będę mówił o tematach, które są tam zawarte. Oczywiście możecie się przekonać  o czym jest ta książka, nie ma problemu. Co więcej uzgodniłem z wydawnictwem, że możemy też w formie bloga udostępniać te same treści, chociaż po lekkim retuszu, żeby to nie było 1:1, bo to traci sens, więc będziecie mieli na bieżąco możliwość zapoznawania się z treściami z książki „Poradnik prawny dla influencerów i digital marketerów” i tylko i wyłącznie od tego, jak ją ocenicie zależy to, czy ją kupicie.

Zniżka

W linku znajdziecie dane do sklepu internetowego z namiarem na tę pozycję, a na hasło „Piotr15” będzie 15 procent zniżki, dlatego bardzo zachęcam i zapraszam. Bardzo, bardzo będzie mi miło za wszystkie recenzje, w tym krytyczne.

Podziękowanie

A na koniec chciałem podziękować Tomkowi  Majnuszowi, mojemu koledze, radcy prawnemu, z którym jakiś czas temu miałem przyjemność pobiec taki nieduży, bo 137 km, bieg charytatywny, ale tym razem nie za bieganie, a za to, że swoim totalnie merytorycznym, podatkowym okiem omiótł książkę w kontekście zagadnień podatkowych, co utwierdza mnie w tym, że dajemy rzeczy, które są wartościowe i które będą dla was przydatne.

Jest to moja subiektywna ocena, opinia i odcinek o charakterze reklamowo-sprzedażowym, a książkę wydajemy z przesympatycznym wydawnictwem Od Nowa, które zaczynało jako wydawnictwo dla studentów, tak ich kojarzę z dawnych czasów, natomiast ta seria Poradnik prawny jest dedykowana ewidentnie dla przedsiębiorców, ale również dla prawników.

Z okazji czwartych urodzin podcastu wiele, wiele tematów nowych się zadziewa i bardzo mnie cieszy, że tym samym zaczynamy kolejny rok podcastów prawo dla biznesu, który nagrywam dla Was, ale i dla studentów, bo wiem, że mnie słuchają. Cóż, niezależnie kim jesteś, pamiętaj – od tego odcinka podcast wraca do ukazywania się co 2 tygodnie, przynajmniej do odwołania i w najbliższym czasie będziesz mógł usłyszeć rzeczy, które będziesz mógł znaleźć w książce „Prawo dla influencerów i digital marketerów”, mojego i mojego wspólnika Pawła Głąba autorstwa.

Doceniasz tworzone przeze mnie treści?

Piotr Kantorowski
RADCA PRAWNY

Przedsiębiorcom służę pomocą w kwestiach związanych z prawem własności intelektualnej szczególnie w obszarze digital marketingu i IT. Tworzę też umowy tak, aby oddawały Twoje plany biznesowe i zabezpieczały firmę w najwyższym stopniu. Jeśli trzeba pomagam też poprowadzić spory korporacyjne lub z kontrahentami.

Skontaktuj się ze mną, chętnie odpowiem na Twoje pytania dotyczące naszej oferty i przedstawię rozwiązania dostosowane do Twojego biznesu.