Co znajdziesz w tym materiale:
W najbliższym czasie przedsiębiorców czekają spore zmiany dotyczące funkcjonowania e-biznesu, w tym organizacji np. wyprzedaży. Pojawi się m.in. obowiązek informacyjny odnoszący się do cen, weryfikacja opinii o produkcie oraz wymóg informacji o kluczu, według którego odbywa się pozycjonowanie ofert wśród wyników wyszukiwania na platformach. A to wszystko za sprawą implementacji tak zwanej dyrektywy Omnibus, której planowaną datą wejścia w życie jest 28 maja 2022 r. Na co jeszcze będą miały wpływ projektowane zmiany? Jakie czekają nas nowości? O tym w dzisiejszym odcinku.
Jest mi niezmiernie miło poinformować, że „Zabezpieczenie umów i biznesu. Praktyczny poradnik z wzorami dokumentów” będzie wkrótce w sprzedaży! Jeżeli chcesz wiedzieć jak możesz chronić swoje prawne i finansowe interesy, wykorzystując przepisy prawa, postanowienia umowne czy też korzystając z odrębnych umów, to ta książka jest dla Ciebie! A co najlepsze, z kodem 1466e otrzymacie 15% zniżki!
Zachęcam Cię również do sięgnięcia po „Poradnik prawny dla influencerów i digital marketerów”, który napisałem wraz z moim wspólnikiem Pawłem Głąb, przy współpracy z Wydawnictwem Od.Nowa. Na hasło PIOTR15 otrzymasz 15% zniżki!
Serdecznie zapraszam!
.
#reklama
Cześć, z tej strony Piotr Kantorowski, a to kolejny odcinek podcastu Prawo dla Biznesu.
Początek był celowy, bo chociaż może nie jestem najlepszym aktorem, ale chciałem podkreślić to, z czym się spotykam. Wiele osób słyszy o dyrektywie Omnibus, ale nie wie o co chodzi, nie wiedzą czy mają coś robić. A dzisiaj chciałem właśnie o tym.
Dyrektywa Omnibus
Przyznaję się, że ze względu na produkcję podcastu nie jestem w stanie dać Wam odcinka up tu date, w czasie kiedy to nagrywam prace nad dyrektywą, czyli wdrożeniem polskich przepisów do dyrektywy Omnibus są na wysokim stopniu zaawansowania, ale mogę też powiedzieć, że nie są w ogóle w sejmie. W każdym razie sytuacja wygląda tak, że sama dyrektywa obliguje państwa członkowskiego do tego, żeby uchwalić przepisy w każdym z krajów tak żeby weszły w życie nie później niż 28 maja 2022 r, i żeby przepisy te wdrażały rozwiązania projektowane przez dyrektywę. Dyrektywy w przeciwieństwie do rozporządzeń nie mają bezpośredniego zastosowania. Mógłbym mówić, że można dochodzić roszczeń od Skarbu Państwa w związku z brakiem implementacji dyrektyw i mogą potencjalnie o tym myśleć przedsiębiorcy, tylko brak implementacji tej dyrektywy w sposób bezpośredni do szkód nie przyczynia. Żeby dyrektywa Omnibus działała w Polsce konieczne jest wdrożenie polskich rozwiązań ustawowych, które na dzień dzisiejszy nie ma. Nie jest to jedyna dyrektywa, która nie została uchwalona w terminie. Jest to dyrektywa zmieniająca te same ustawy, równolegle idą prace nad projektem implementacji wdrożenia dyrektyw cyfrowej i towarowej, które także w dużej mierze zmienią ustawę o prawach konsumenta.
Porozmawiaj z ekspertem 🎯
Borykasz się z zagadnieniem, które tutaj poruszyłem? Skontaktuj się ze mną i ustalimy termin 15-minutowej konsultacji. Wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu!
Zmiany po wejściu w życie implementacji dyrektywy
Ważnymi aspektami, które wejdą w życie po implementacji dyrektywy będzie nałożony na platformy przeznaczone do handlu elektronicznego, które są w projekcie ustawy nazwane jako „Internetowe platformy handlowe”. Będzie musiało znaleźć się wyraźne i czytelne oznaczenie czy kupujemy od przedsiębiorcy czy od konsumenta, a dodatkowo powinna być informacja związana z tym, że nie będą nas obowiązywały korzystniejsze regulacje dot. rękojmi i gwarancji, które dotyczą konsumentów. Ta informacja ma dot. tego, że nie będzie korzystniejszych rozwiązań związanych z zakupem u przedsiębiorców przez konsumentów. Chodzi o platformy wszelkiego rodzaju porównywarki, gdzie nie da się bezpośrednio kupić produktu nie będą spełniać definicji internetowej platformy handlowej.
To nie jest jedyny nowy obowiązek tychże platform. Będą one zobligowane do tłumaczenia nam dlaczego po wpisaniu danej frazy wyświetla się to, a nie inne zestawienie produktów – będą one miały przedstawić nam w prosty sposób jakie są główne założenia algorytmu. Chodzi o to czy mamy posortowane produkty po cenie, po jakimś innym kryterium czy po dacie wydania. Taki obowiązek będzie nałożony, platformy będą miały za zadanie wytłumaczyć nam to, dlaczego pojawia nam się taka a nie inna odpowiedź w wynikach wyszukiwarek.
Brak oznaczenia, jako taktyka niedozwolona
Będzie uznanie za praktykę niedozwoloną brak oznaczenia, że dany wynik wyszukiwarki jest efektem opłacenia takiego wyniku, czyli krótko mówiąc jest reklamą.
Dyrektywa nakłada na przedsiębiorców obowiązek weryfikowania czy dany komentarz, dana opinia została zamieszczona przez nabywcę usługi lub towaru albo osoby, która przynajmniej z nich korzystała, co nakłada obowiązek wskazania czy jest to weryfikowania oraz jeżeli jest to weryfikowanie to nakłada obowiązek do wskazania w jaki sposób. Nie musimy weryfikować czy ktoś nabył i używał, wystarczy, że nabył, wystarczy też, że używał. W drugim przypadku nie budzi to rozwiązanie wątpliwości, bo jak ktoś używał to może wystawić opinię o produkcie, natomiast jeśli ktoś tylko nabył, mógł to zrobić dla kogoś i wystawił opinię, bez używania.
Chodzi o to żeby ukrócić praktykę opłaconych opinii, w moim przekonaniu są teraz przepisy, które tego zakazują, ale tak jest. Ten przepis będzie konkretem, stworzy mechanizm pokazywania konsumentom, że dana platforma zamieszcza opinie sprawdzone albo niesprawdzone, będzie też przepis przesądzający, że będą piętnowane kupowane opinie, bo za niedozwoloną praktykę rynkową zostaną uznane zlecane i kupowane opinie i komentarze. Jeżeli ktoś takie ma, powinien je niezwłocznie usunąć. Nawet gdyby nie było implementacji dyrektywy to taj9e działania stanowią czyn nieuczciwej konkurencji i nieuczciwą praktykę rynkową. Nie będę krytykował takiego rozwiązania.
Dyrektywa przesądza, że można używać systemu, który automatycznie i w sposób indywidualny dopasowuje ofertę., Od strony profilowania wyświetlanych produktów to nie mam z tym problemu, mamy RODO i ono o tym mówią, ale tutaj przepisu wskazywałyby na to, że można by konsumenta zróżnicować nawet ceną, więc z jednej strony dyrektywa nakłada na przedsiębiorców obowiązek komunikowania, że taka sytuacja ma miejsce, natomiast jak ktoś będzie wchodził na stronę, gdzie jest taki komunikat to trzeba smartfona i komputer zmienić i ceny będą wtedy niższe albo pojawią się promocje.
Newsletter dla e-biznesu 🎉
Zapisz się do newslettera, uzyskaj dostęp do unikalnych treści tworzonych przez prawników naszej kancelarii oraz otrzymuj informacje o najważniejszych aktualnościach prawnych.
Klikając przycisk „Zapisuję się” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Prawna Kantorowski, Głąb i Wspólnicy Sp.j. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Promocje
Praktyki, które będą uregulowane teraz, jakby robienie odwrotnie od tej praktyki to już bez przepisów wynikających z Omnibusa można powiedzieć, że są to praktyki niedozwolone, natomiast po wejściu w życie dyrektywy Omnibus sytuacja wygląda tak, że jeżeli robimy promocje to musimy podać najniższą cenę towaru z ostatnich 30 dni, jest tam pewien zbiór wyjątków, jeżeli nie jest tyle na rynku, albo dot. to produktów, które szybko się psują, natomiast tu jest taka zmiana doprecyzowanie powinno nam już nie umknąć, że pod metką z promocją jest metka z niższą ceną, bo musi to być napisane. Kierunek uregulowania tego w sposób techniczny jest dobrym kierunkiem i działanie takie i tak byłoby bezprawne, ale teraz wiemy, jak powinniśmy to robić.
Podsumowując jest tak, że na dzień nagrywania tego odcinka nie wiem w ogóle czy w dzień jego emisji będą uchwalone polskie przepisy. Ze względu na charakter tych przepisów czyli implementację dyrektywy, trzeba założyć, że nie ulegną zmianie przepisy tej dyrektywy. Dyrektywa będzie miała rozpocząć globalne działanie, czyli w okolicach 28 maja 2022 r., kiedy to dokładnie opublikuję i wychodzi na to, że 23 maja opublikuje ten odcinek, ale jeszcze zobaczymy. Nie ufajcie tym, którzy chcą was dostosowywać do dyrektyw, a nie do przepisów krajowych, z tego powodu, że niejednokrotnie będzie tak, że dostosujecie się do dyrektyw i będziecie mieć bardziej niekorzystne przepisy niż musicie, chociaż nie w przypadku tej dyrektywy a dyrektywy towarowej i cyfrowej. Może to doprowadzić do tego, że wasze przepisy będą dla konsumentów będą mniej korzystne niż te obowiązujące do wejścia w życie krajowych regulacji, więc to byłaby patowa sytuacja, gdybyście się dostosowali do dyrektywy i bylibyście „nielegalni”. Jeżeli dyrektywa będzie miała implementowane przepisy krajowe to jak najbardziej dostosowujcie się, jeśli potrzebujecie pomocy to zapraszam do nas.
Jest już dostępna książka „Poradnik prawny dla influencerów i digital marketerów”, której jestem współautorem, bo napisałem ją ze wspólnikiem Pawłem Głąb. Z hasłem Piotr15 macie 15 % zniżki.
Już niebawem możecie się spodziewać kolejnej książki, będzie to tematyka odmienna, konserwatywna, „Zabezpieczenie umów i biznesu”.
Do usłyszenia.
Doceniasz tworzone przeze mnie treści?
Piotr Kantorowski
RADCA PRAWNY
Przedsiębiorcom służę pomocą w kwestiach związanych z prawem własności intelektualnej szczególnie w obszarze digital marketingu i IT. Tworzę też umowy tak, aby oddawały Twoje plany biznesowe i zabezpieczały firmę w najwyższym stopniu. Jeśli trzeba pomagam też poprowadzić spory korporacyjne lub z kontrahentami.
Skontaktuj się ze mną, chętnie odpowiem na Twoje pytania dotyczące naszej oferty i przedstawię rozwiązania dostosowane do Twojego biznesu.