Co znajdziesz w tym materiale:
W dzisiejszym odcinku porozmawiamy na temat tego, czy skopiowanie pomysłu na wygląd aplikacji czy jakiegoś oprogramowania będzie stanowiło plagiat niedozwolony przez prawo w świetle ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Serdecznie zapraszam!
Ten, jak i wiele innych tematów możecie znaleźć w naszej najnowszej książce „Poradnik prawny dla influencerów i digital marketerów”, który napisałem wraz z moim wspólnikiem Pawłem Głąb, przy współpracy z Wydawnictwem Od.Nowa, znajdziecie go tutaj w przedsprzedaży -> https://bityl.co/An7q, natomiast w wersji elektronicznej znajdziecie go pod linkiem -> https://bityl.co/BkWJ.
Na hasło Piotr15 otrzymacie 15% zniżki!
Serdecznie zapraszam!
#reklama
Poradnik prawny dla influencerów i digital marketerów
132 odpowiedzi na pytania prawne najczęściej nurtujące biznes on-line. Kup z rabatem 15% z kodem PIOTR15 lub PAWEL15.
Cześć,
Z tej strony Piotr Kantorowski a to kolejny odcinek podcastu „Prawo dla biznesu”.
Pomysł na wygląd aplikacji, a plagiat
Dzisiaj porozmawiamy po raz kolejny w kontekście nowej książki napisanej przeze mnie i mojego wspólnika Pawła Głąba z Kancelarii Prawnej Kantorowski, Głąb i Wspólnicy na temat tego, czy skopiowanie, ujmę to w ten sposób, pomysłu na wygląd aplikacji czy jakiegoś oprogramowania będzie stanowiło plagiat niedozwolony przez prawo w świetle ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Program komputerowy, a ochrona prawna
Warto zacząć od tego, że jeżeli chodzi o warstwę interfejsu graficznego to w ogóle nie będziemy tu mówili o programie komputerowym, co warto wiedzieć, bo program komputerowy podlega ochronie na podstawie tej samej ustawy, ale jest to ochrona specyficzna w stosunku do ochrony interfejsu graficznego, który w tym programie jest. Nie jest tak, że taka rozprawa w Polsce się nie zdarzyła. Otóż sprawa taka miała miejsce i w jej toku Sąd postawił tezę, że co do zasady jest jak najbardziej możliwym, żeby doszło do plagiatu, jeżeli chodzi o budowę, o tak to określę, budowę warstwy wizualnej, czyli tego interfejsu graficznego, w przypadku aplikacji czy programów komputerowych. Nie mniej jednak istotne jest też co ten Sąd powiedział poza potencjalną możliwością.
Porozmawiaj z ekspertem 🎯
Borykasz się z zagadnieniem, które tutaj poruszyłem? Skontaktuj się ze mną i ustalimy termin 15-minutowej konsultacji. Wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu!
Czy interfejs stanowi utwór?
Dopuszczenie się plagiatu należy oceniać w kontekście, z jednej strony tego czy w ogóle ten interfejs graficzny stanowi utwór. Tu oczywiście należałoby badać ten interfejs z jednej strony jako całość, z drugiej jego poszczególne części, ale trudno sobie wyobrazić żeby interfejs mający jednak funkcjonalnie stanowić całość mógłby nie być jego utworem, gdy jego jeden element byłby utworem. Potencjalnie nie wykluczam takiej możliwości, natomiast z pierwszej strony należy zwrócić uwagę na to, że trzeba byłoby sytuację przeanalizować od strony tego, czy taki interfejs graficzny jest utworem, z drugiej strony należałoby dokonać tego sprawdzenia, badania, czy między istniejącą już aplikacją a tą nowo utworzoną, będziemy mieli do czynienia z plagiatem czy z inspiracją. Sam fakt, że powstały dwa dzieła, które nawet są łudząco podobne, nie oznacza jeszcze, że mamy do czynienia z plagiatem. Możemy mieć do czynienia z inspiracją i na kanwie sprawy, na podstawie której dzisiejszy odcinek jest stworzony, tak właśnie Sąd to ocenił, że mimo, że pojawiają się pewne cechy wspólne to jednak w tej konkretnej sytuacji, mimo, że pierwotny interfejs stanowił utwór, nie można mu tej ochrony prawno-autorskiej odmówić, to z całą pewnością nie doszło do plagiatu, a jedynie do inspiracji.
Newsletter dla e-biznesu 🎉
Zapisz się do newslettera, uzyskaj dostęp do unikalnych treści tworzonych przez prawników naszej kancelarii oraz otrzymuj informacje o najważniejszych aktualnościach prawnych.
Klikając przycisk „Zapisuję się” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Prawna Kantorowski, Głąb i Wspólnicy Sp.j. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Czy bazy danych podlegają ochronie?
W kontekście stron internetowych i aplikacji zwrócę uwagę na jedną rzecz, szczególnie, gdy są to aplikacje czy strony dotyczące e-commerce to są tam często zawarte bazy danych. Te bazy danych są różnego rodzaju, mogą mieć charakter prawno-autorski, albo mogą być objęte ochroną sui generis, czyli takie jakby prawo co do zasady baz danych. Warto przede wszystkim wiedzieć, że jeżeli nie będzie ochrony prawno-autorskiej to najczęściej sam układ katalogowy w bazie, trudno będzie mówić żeby podlegał ochronie, szczególnie jeżeli objęty jest takim typowym konceptem, alfabetycznie czy w jakikolwiek inny sposób, natomiast jeśli ktoś skorzystałby z całości zawartości takiej bazy danych, chcąc sprzedawać analogiczne produkty, to naruszyłby ewidentnie prawo do tej bazy danych jako takiej, nawet, jeżeli nie miałaby ona autorskiego charakteru. Oczywiście pod warunkiem, że mielibyśmy do czynienia z bazą danych podlegającą ochronie. Finalnie w tym kontekście warto zasygnalizować, że przepisy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji też mogą mieć niekiedy znaczenie w takich sytuacjach, w których ktoś kopiuje nasz pomysł na aplikację, ale należy to też traktować ostrożnie, bo trudno sobie wyobrazić, że jakaś aplikacja miałaby zmonopolizować cały rynek tylko dlatego, że nie można zrobić aplikacji podobnej, także tego nie należy tak interpretować.
Na dzisiaj to już wszystko. Jeżeli chcesz więcej treści tego rodzaju to zapraszam do sięgnięcia po poradnik „Poradnik dla influencerów i digital marketerów” autorstwa mojego i mojego wspólnika Pawła Głąba.
Zapraszam serdecznie, do usłyszenia!
Doceniasz tworzone przeze mnie treści?
Piotr Kantorowski
RADCA PRAWNY
Przedsiębiorcom służę pomocą w kwestiach związanych z prawem własności intelektualnej szczególnie w obszarze digital marketingu i IT. Tworzę też umowy tak, aby oddawały Twoje plany biznesowe i zabezpieczały firmę w najwyższym stopniu. Jeśli trzeba pomagam też poprowadzić spory korporacyjne lub z kontrahentami.
Skontaktuj się ze mną, chętnie odpowiem na Twoje pytania dotyczące naszej oferty i przedstawię rozwiązania dostosowane do Twojego biznesu.