Przede wszystkim nigdzie nie jest powiedziane, że bycie marketingowcem oznacza prowadzenie działalności gospodarczej. Możesz równie dobrze wykonywać swój zawód w oparciu o umowę o pracę, umowę zlecenia, a jeśli charakter tego, co jest efektem Twoich działań, na to pozwala (jeśli np. tworzysz grafiki, logotypy czy strony internetowe), możesz podpisać umowę o dzieło.
Jeśli jednak zdecydujesz się na prowadzenie własnej działalności, powinieneś wiedzieć, że nie musisz od razu rejestrować spółki ani nawet wpisywać się do CEIDG. Krótko mówiąc – nie musisz od razu formalnie rozpoczynać działalności gospodarczej.
Porozmawiaj z ekspertem 🎯
Borykasz się z zagadnieniem, które tutaj poruszyłem? Skontaktuj się ze mną i ustalimy termin 15-minutowej konsultacji. Wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu!
Kiedy należy zarejestrować się w CEIDG?
Zgodnie z ustawą Prawo przedsiębiorców do momentu, w którym nie osiągniesz w danym miesiącu przychodu w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia, nie jesteś zobowiązany do tego, by zarejestrować się w CEIDG albo zakładać spółkę. W tym przypadku co prawda będziesz musiał zapłacić podatek dochodowy, ale nie będą Cię obciążać wpłaty należne do ZUS i inne obowiązki spoczywające na przedsiębiorcach. Jeśli jednak w danym miesiącu przychód ten przekroczysz, powinieneś się zarejestrować w CEIDG w ciągu 7 dni.
Obecnie zresztą na tym preferencje dla nowych przedsiębiorców się nie kończą, ponieważ możesz także skorzystać z ulgi na start, preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne, a finalnie z możliwości ponoszenia niższych opłat do ZUS-u. Przywilej ten przysługuje przedsiębiorcom nie osiągającym znaczących przychodów. Jeśli więc dopiero zaczynasz swoją przygodę z marketingiem, pamiętaj, że możesz to zrobić dość bezpiecznie i w zasadzie bez większych kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Jest jednak jedno „ale”, o którym nie możesz zapominać! Jeśli decydujesz się na prowadzenie działalności nierejestrowej, to mimo że formalnie do CEIDG nie będziesz wpisany, w obrocie będziesz występował jako przedsiębiorca, a nie jako konsument czy pracownik. Co z tego wynika? Przede wszystkim fakt, że będziesz ponosił odpowiedzialność za wykonane przez siebie umowy na tych samych zasadach co inni przedsiębiorcy oraz że pozostałe obowiązki, które dotyczą przedsiębiorców, będą dotyczyć także i Ciebie! Nie zapomnij więc, że jeśli cokolwiek sprzedajesz na swojej stronie internetowej, powinieneś mieć stosowny regulamin sklepu internetowego, a na witrynie nie powinno zabraknąć polityki prywatności, czy informacji o cookies.
Doceniasz tworzone przeze mnie treści?
Piotr Kantorowski
RADCA PRAWNY
Przedsiębiorcom służę pomocą w kwestiach związanych z prawem własności intelektualnej szczególnie w obszarze digital marketingu i IT. Tworzę też umowy tak, aby oddawały Twoje plany biznesowe i zabezpieczały firmę w najwyższym stopniu. Jeśli trzeba pomagam też poprowadzić spory korporacyjne lub z kontrahentami.
Skontaktuj się ze mną, chętnie odpowiem na Twoje pytania dotyczące naszej oferty i przedstawię rozwiązania dostosowane do Twojego biznesu.