Co znajdziesz w tym materiale:
Wśród klientów naszej kancelarii są i tacy, którzy za stworzenie logotypu dla swojego biznesu musieli zapłacić dwa razy. Jeżeli nie chcesz zaliczać się do tego grona, a myślę, że tak jest, koniecznie posłuchaj dzisiejszego podcastu.

#reklama
Poradnik prawny dla influencerów i digital marketerów
132 odpowiedzi na pytania prawne najczęściej nurtujące biznes on-line. Kup z rabatem 15% z kodem PIOTR15 lub PAWEL15.
Cześć, z tej strony Piotr Kantorowski, witam Was w kolejnym odcinku podcastu Prawo dla Biznesu. Jest to kolejny z cyklu odcinków promujących naszą nową książkę „Poradnik prawny dla influencerów i digital marketerów”. Odcinek ma charakter marketingowy, ale teraz będzie merytoryka, a na koniec informacja o rabacie dla słuchaczy podcastu.
Logotyp i prawa autorskie
Dzisiaj będzie o logotypach i tym samym prawach autorskich, bo temat wydaje się nierozerwalny, chociaż czasami jednak może być rozerwalny. Ważne jest, że umowa na stworzenie logotypu to nie wszystko, czego potrzebujesz, jeżeli jako firma chcesz żeby grafik taki logotyp dla Ciebie przygotował.
Czym innym jest stworzenie logotypu, a czym innym przeniesienie na Ciebie majątkowych praw autorskich do niego, nie mówiąc o prawach zależnych, związanych z możliwością modyfikacji tego logotypu.
Musisz wiedzieć, że taka panująca tendencja do kupowania logotypu na fakturę lub rachunek wyłącznie, jest dobra pod względem podatkowo-księgowym. Jeżeli chodzi o kwestie związane z nabyciem majątkowych praw autorskich to raczej jest mizerna. Samo zlecenie wykonania logotypu tych praw autorskich majątkowych na Ciebie nie przeniesie. Musisz wyraźnie zawrzeć to w umowie i dokonać jeszcze innych formalności, a finalnie umowę musisz w specjalnej formie zawrzeć.
Co jest konieczne do przeniesienia praw majątkowych?
Do skutecznego przeniesienia majątkowych praw autorskich na Twoją firmę koniecznym jest, żeby umowa dotycząca tego, w tym przypadku stworzenia logotypu wraz z przeniesienia majątkowych praw autorskich była zawarta w formie pisemnej lub przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego, przy czym uczulam, jeżeli wiesz czym jest ten podpis to z pewnością jesteś w stanie ocenić czy go masz, czy nie.
A jeżeli nie bardzo zdajesz sobie z tego sprawę to zakładam, że raczej tego podpisu nie masz, że korzystasz ewentualnie z jakiegoś programu, który pozwala na złożenie podpisu elektronicznego, ale nie kwalifikowanego. To dużo, ale nie jest to wystarczające, jeżeli chodzi o nabycie majątkowych praw autorskich do logotypu.
Musisz w takiej umowie zawrzeć postanowienie, że te majątkowe prawa autorskie przenosisz, a co więcej samo takie postanowienie nie będzie wystarczające, bo musisz też wskazać na to, na jakich polach eksploatacji do tego przeniesienia dochodzi.

Porozmawiaj z ekspertem 🎯
Borykasz się z zagadnieniem, które tutaj poruszyłem? Skontaktuj się ze mną! Wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu.
Pola eksploatacji
Pola eksploatacji są otwarte, to znaczy, że nie ma ich normatywnej liczby, że np. jest ich osiem. To są sposoby i techniki wykorzystywania czy powielania utworu, ustawa mówi o tym, że odrębnymi polami eksploatacji są w szczególności w zakresie utrwalania i zwielokrotniania utworu, wytworzenia określoną techniką egzemplarza utworu, w tym techniką drukarską, reprograficzną zapisu magnetycznego jak i techniką cyfrową.
W zakresie obrotu oryginałem albo egzemplarzem, na którym utwór utrwalono, wprowadzenie do obrotu, użyczenie albo najem oryginału albo egzemplarza, w zakresie rozpowszechniania utworu w sposób inny niż ten wymieniono poprzednio, publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie, nadanie i retransmitowanie, a także publiczne udostępnienie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym.
To są podstawowe pola eksploatacji, w naszych umowach byłoby to postanowienie na mniej więcej stronę A4, może więcej, jeżeli po rozmowie z Tobą jako naszym klientem, doszlibyśmy do wniosku, że są tu inne zapisy niezbędne. Ale widziałem też umowy w stylu korpo, że było to 4-5 stron i dochodziliśmy do punktu, że utwory mogą być udostępniane na platformach wiertniczych i innych.
Im bardziej szczegółowo pójdziemy, tym bardziej obszerne będzie postanowienie, ale nie jest tak, że szczegółowość jest mega konieczna, co prowadzi do najlepszych rezultatów, bo łatwo jest coś pominąć, a łatwo też powiedzieć, że przy takiej szczegółowości nie idzie czegoś nie pominąć.
W przeciwieństwie do umowy sprzedaży samochodów w przypadku przeniesienia majątkowych praw autorskich możemy korzystać z tych utworów, do których te majątkowe prawa autorskie nabyliśmy, tylko w tym zakresie, który wyraźnie wskazaliśmy w tych polach eksploatacji. Gdy kupujemy samochód możemy z niego korzystać dowolnie, w przypadku utworu jest zupełnie inaczej.
Czy należy wyodrębnić wynagrodzenie do każdego z pól eksploatacji?
Jeżeli nie wymieniliśmy czegoś, to tego zakresu nie będzie. Wskażmy też, że w sposób nieograniczony czasowo i terytorialnie będziemy te prawa nabywać do utworu, natomiast pamiętajmy, że za przeniesienie majątkowych praw autorskich na każdym z pól eksploatacji należy się odrębne wynagrodzenie. Przy czym wcale nie musimy wpisywać odrębnego wynagrodzenia do każdego z pól eksploatacji, możemy ująć to zbiorczo albo wskazać, że wynagrodzenie należy się za stworzenie utworu i przeniesienie majątkowych praw autorskich do tego utworu na polach eksploatacji wskazanych w umowie.
Przy takich naprawdę wysokobudżetowych utworach tworzonych na zlecenie, brak takiego rozdzielenia na wynagrodzenie na danym polu eksploatacji może prowadzić do dodatkowego sporu, jakby twórca chciał wystąpić z podobnymi roszczeniami jak Andrzej Sapkowski w stosunku do CD Projekt, które to roszczenia wiążą się z nieadekwatnością rażącą wynagrodzenia, które twórca dostał już a osiągniętymi zyskami na skutek utworzonego utworu.
To są kwestie podstawowe, a mówię o tym po to, że czasem są sytuacje, w których nabyliśmy nasz logotyp na fakturę, a gdy przychodzi np. do rejestracji znaku towarowego, a przyjmuje się, że rejestracja znaku towarowego to odrębne pole eksploatacji, to gdy już do tego dochodzi to prawnik się pyta czy mamy prawa autorskie na takich polach eksploatacji i pojawia się chwila konsternacji i odpowiedź, że mamy tylko fakturę.
Newsletter dla e-biznesu 🎉
Zapisz się do newslettera, uzyskaj dostęp do unikalnych treści tworzonych przez prawników naszej kancelarii oraz otrzymuj informacje o najważniejszych aktualnościach prawnych.
Klikając przycisk „Zapisuję się” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Prawna Kantorowski, Głąb i Wspólnicy Sp.j. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Stan prawny logotypu
Wiele firm chce wtedy uregulować stan prawny swojego logotypu, ale dowiadują się od grafika, że to jest jak najbardziej możliwe, tyle tylko, że za odpowiednią, dodatkową opłatą, bo faktycznie stworzyli logotyp w tych pieniądzach, które były podane pierwotnie, ale to nie obejmowało majątkowych praw autorskich na polach eksploatacji, nie mówiąc już o rejestracji znaku towarowego w danym zakresie. I tu pojawia się zgrzyt.
Nie spotkałem się z sytuacją, żeby nie doszło finalnie do zalegalizowania tego przeniesienia majątkowych praw autorskich, ale te dopłaty małe nie były, akurat w sytuacjach, w których miałem do czynienia z tego typu negocjacjami, nie były to jakieś kwoty niebotyczne, ale znacząco przewyższały koszt stworzenia profesjonalnej umowy stworzenia logotypu oraz przeniesienia majątkowych praw autorskich do niego na przedsiębiorcę, który zlecał stworzenie tego logotypu. Ważne jest, że w takiej umowie należy zastrzec możliwość modyfikacji tego logotypu.
To już kwestia jakiemu artyście, jakiemu grafikowi to zlecamy, bo pewnie jak to jest rzeczywiście artysta to nie będzie chciał wyrazić zgody, jeżeli już nie jest to aż tak artystyczne zacięcie, a bardziej ktoś się czuje grafikiem to pewnie będą opory mniejsze i nie będzie chciał dopłaty z tego tytułu. W każdym razie ważny jest ten element oraz nadzór autorski przy takich modyfikacjach, który też można wyłączyć.
Nie każdy logotyp jest utworem. Co w sytuacji, gdy zastrzeżemy przeniesienie majątkowych praw autorskich do logotypu, który nie będzie utworem? Przede wszystkim może dojść do tego, że będziemy mieli roszczenia w stosunku do twórcy logotypu, bo będzie wynikać, że miał on stanowić utwór a go nie stanowi, natomiast my nic nie tracimy w związku z powyższym i z tego powodu zachęcam do stworzenia umowy, która pozwoli na zapłacenie tylko raz umówione prze Ciebie z twórcą logotypu pieniądze za stworzenie logotypu i przeniesienie majątkowych praw autorskich do niego.
Na dzisiaj to wszystko, do usłyszenia!
Zachęcam Cię i zapraszam do zakupu książki „Poradnik prawny dla influencerów i digital marketerów”, link w opisie odcinka.
Doceniasz tworzone przeze mnie treści?
Piotr Kantorowski
RADCA PRAWNY
Przedsiębiorcom służę pomocą w kwestiach związanych z prawem własności intelektualnej szczególnie w obszarze digital marketingu i IT. Tworzę też umowy tak, aby oddawały Twoje plany biznesowe i zabezpieczały firmę w najwyższym stopniu. Jeśli trzeba pomagam też poprowadzić spory korporacyjne lub z kontrahentami.
Skontaktuj się ze mną, chętnie odpowiem na Twoje pytania dotyczące naszej oferty i przedstawię rozwiązania dostosowane do Twojego biznesu.
