Co znajdziesz w tym materiale:
Wydawać się może, że odpowiedź na to pytanie jest oczywista – czemu mam zapłacić za coś, co nie spełnia moich oczekiwań? Niestety sprawa nie jest tak prosta, wręcz przeciwnie, kwestia ta jest niezmiernie złożona!
Czy każde logo jest utworem?
Trzeba wiedzieć, że nie każde logo będzie utworem w rozumieniu art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jak podkreśla orzecznictwo, dany wytwór, w tym krótka jednostka słowna, musi posiadać autonomiczną wartość twórczą, autonomiczne cechy utworu, określone w prawie autorskim i zdolność do samodzielnej egzystencji na różnych polach eksploatacji.
O uzyskaniu statusu utworu nie decyduje natomiast sposób korzystania z danego wytworu, co staje się szczególnie wyraźne, gdy chodzi o pojedyncze słowo. Co za tym idzie, w rozumieniu wyżej wspomnianego artykułu, logo słowne, bez użycia specjalnie stworzonych na jego potrzeby krojów pism czy bardzo proste logo graficzne, mogą nie być utworem.
Porozmawiaj z ekspertem 🎯
Borykasz się z zagadnieniem, które tutaj poruszyłem? Skontaktuj się ze mną i ustalimy termin 15-minutowej konsultacji. Wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu!
Co w przypadku, gdy logo nie jest utworem?
Jeżeli okaże się, że logo, które zostało dla Ciebie wykonane, nie będzie utworem to będą miały do niego zastosowanie wyłącznie przepisy umowy o dzieło, dokładnie art. 642 k.c. W takiej sytuacji wynagrodzenie należne jest dopiero z chwilą wykonania dzieła, a gdyby wcześniej dokonano zapłaty za jego określoną część, to można odstąpić od umowy i żądać zwrotu wynagrodzenia w całości. Natomiast jeżeli logo uznane będzie za utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych to zastosowanie będzie miał art. 55 ust. 1 ustawy, który stanowi, że jeżeli zamówiony utwór posiada jakiekolwiek usterki to zamawiający może wyznaczyć twórcy termin na ich usunięcie. Jeżeli wyznaczony termin upłynie to zamawiający może odstąpić od umowy lub żądać odpowiedniego obniżenia umówionego wynagrodzenia, chyba, że usterki są wynikiem okoliczności, za które twórca nie ponosi odpowiedzialności. Twórca zachowuje prawo do otrzymanej części wynagrodzenia, nie wyższej niż 25% wynagrodzenia umownego. Jeśli więc twórca otrzymał wynagrodzenie w wysokości większej niż 25% tego, co zostało umownie ustalone, jest zobowiązany do zwrotu nadwyżki.
Co uznaje się za usterkę?
Co tak właściwie należy rozumieć przez usterki? Orzecznictwo wskazuje, że chodzi o usterki, które odpowiadają wadom fizycznym. Wydaje się, że w przypadku gdyby między zamawiającym utwór a twórcą doszło do konfliktu w zakresie estetyki dzieła, a umowa nie wyjaśniałaby w tym przedmiocie niczego, spór wygrałby w większości przypadków twórca. W sytuacji, gdy twórca stworzy utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim, a utwór ten będzie mieścił się w kategorii, której miał dotyczyć, czyli w tym przypadku – będzie logotypem, to nie sposób postawić zarzutu, że umowa nie została wykonana. W literaturze przedmiotu podkreśla się, że usterką w rozumieniu tego przepisu są konkretne, zobiektywizowane braki, które można przypisać utworowi, jego niezgodność z warunkami umowy, z charakterem utworu, jego przeznaczeniem lub z przyjętymi zwyczajami, np. dostarczenie przez autora dzieła o podwójnej objętości w porównaniu z zamówioną. Usterki utworu powinny być oceniane według kryteriów zobiektywizowanych, w odniesieniu do konkretnej umowy i celu umowy.
Za usterki utworu uznane są:
1. błędy merytoryczne oraz stylistyczne książki,
2. użycie niekomunikatywnego języka,
3. nieuporządkowanie materiału,
4. zastosowanie języka niezrozumiałego dla odbiorców, do których książka jest kierowana.
#reklama
Poradnik prawny dla influencerów i digital marketerów
132 odpowiedzi na pytania prawne najczęściej nurtujące biznes on-line. Kup z rabatem 15% z kodem PIOTR15 lub PAWEL15.
W umowie warto przede wszystkim uregulować procedurę odbiorową, w szczególności dotyczącą kwestii akceptacji utworu na poszczególnych etapach jego tworzenia i zapłaty odpowiedniej części wynagrodzenia, gdyby dla zamawiającego utwór nie był możliwy do zaakceptowania mimo braku wad.
Znacznie prostsza, jeśli chodzi o oceny prawne i ich skutki, byłaby ocena procedur postępowania w przypadku wad prawnych, takich jak choćby plagiat, gdyż jeżeli utwór ma wady prawne, zamawiający może odstąpić od umowy i żądać naprawienia poniesionej szkody. Warto wiedzieć, że w przypadku wad innych niż prawne, roszczenia wygasają z chwilą przyjęcia utworu. Co istotne, między „brzydkim utworem” a „utworem z wadą” istnieje znacząca różnica, ale nie jest to podstawowa kwestia w odpowiedzi na to pytanie. Najprościej można powiedzieć, że nie wszystkim przypadnie do gustu ten sam rodzaj sztuki.
Doceniasz tworzone przeze mnie treści?
Piotr Kantorowski
RADCA PRAWNY
Przedsiębiorcom służę pomocą w kwestiach związanych z prawem własności intelektualnej szczególnie w obszarze digital marketingu i IT. Tworzę też umowy tak, aby oddawały Twoje plany biznesowe i zabezpieczały firmę w najwyższym stopniu. Jeśli trzeba pomagam też poprowadzić spory korporacyjne lub z kontrahentami.
Skontaktuj się ze mną, chętnie odpowiem na Twoje pytania dotyczące naszej oferty i przedstawię rozwiązania dostosowane do Twojego biznesu.