292
0

PDB #165 Wesprzyj WOŚP i zdobądź kurs

292
0

Cześć z tej strony Piotr Kantorowski, a to kolejny odcinek podcastu prawo dla biznesu. Dzisiaj zachęcam was i zapraszam do tego, żebyście wzięli udział w zbiórce organizowanej przeze mnie w ramach oczywiście prowadzonego podcastu w zbiórce na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Na czym polega zbiórka? Może przed tym informacja, że odcinek  ma charakter autopromocyjny. Jeśli weźmiecie udział w zbiórce, to trafią do mnie wasze dane osobowe.

Tak będzie, one trafią do mnie w ramach tego, że jeżeli wpłacicie na zbiórkę, do której link znajduje się w notatkach do tego odcinka dostaniecie dostęp do kursu dotyczącego właśnie prawnych aspektów marketingu – Wesprzyj WOŚP i zdobądź kurs. Ale żebyście nie kupowali kota w worku, żebyście nie mieli poczucia, że dajecie mi dane płacąc na WOŚP to zaraz usłyszycie pierwszą lekcję kursu. Tuż po niej jeszcze 3 słowa ode mnie.

Porozmawiaj z ekspertem 🎯

Borykasz się z zagadnieniem, które tutaj poruszyłem? Skontaktuj się ze mną i ustalimy termin 15-minutowej konsultacji. Wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu!

Lekcja

Witam cię w lekcji kursu dotyczącego prawnych aspektów reklamy i marketingu przeznaczonego dla Marketerów agencji reklamowych i dla firm, które samodzielnie prowadzą swoje działania marketingowe. Dzisiaj temat o współpracy z influencerami. Jest to część marketingu, która bardzo się w ostatnim czasie rozwija. Pierwsze regulacje tej branży nie są nowe, ale pierwsze realne.

Kary za brak ich przestrzegania są stosunkowo nowym tematem i rozpoczęły się w 2021 roku. Pierwsza kara wynosiła w stosunku do spółki, która korzysta z influencer marketingu i jako sposobu na promocję 5 milionów złotych. Pokazuje to wagę i powagę tematu. Tutaj oczywiście organem uprawnionym do nakładania kar jest UOKiK i mogą one wynosić do 10%.

Oznaczenia współpracy

Obrotu? Jak prawidłowo oznaczać współpracę? Czy samo słowo współpraca wystarczy? Słuchaj tej lekcji do końca a wszystko stanie się dla ciebie jasne
 Zacznijmy od tego, czy powinieneś oznaczać współpracę z influencerami, zawsze czy tylko w niektórych przypadkach? Zawsze, jeżeli nie odbywają się one przez twój kanał, to znaczy jeżeli zamieścisz na swoim kanale na przykład fanpage’u zdjęcie influencera i będzie on prowadził reklamę, promocję twoich produktów czy usług. Wtedy jest to typowa reklama, której oznaczać nie trzeba. Natomiast jeżeli produkt lub usługa pojawia się, czy to w rękach, czy w ustach influencera to oznaczenie powinno być zawsze. Jak powinno to oznaczenie wyglądać? Tu znowu są rekomendacje prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wyjaśnię główne założenia, które tam się pojawiają. Pierwszym z takich założeń jest to, że powinieneś zawsze oznaczać współpracę z influencerem jako płatną reklamę, płatną współpracę post sponsorowany w przypadkach. Kiedy?

Barter z influencerem

Zapłaciłeś influencerowi za to, że zamieści taki, czy inny wpis? Co istotne, sytuacja wygląda tak, że zapłatą jest także barter. W tym zakresie pojawiło się nawet ciekawe orzeczenie na kanwie Europejskiej. Dotyczy tego, że nawet przekazanie fotografii danej Marki do broszury informującej o tym, co jest dostępne w galerii handlowej, w zamian za dobre wyeksponowanie tych zdjęć i tej Marki jest już uznawany za barter, więc tym bardziej jeśli dajecie jakieś swoje produkty, czy świadczycie jakieś usługi w zamian za to, żeby powiedzieć o was dobre słowo, wtedy niewątpliwie influencer powinien oznaczyć swój post.

Jak powinien go oznaczyć? Tak jak wspomniałem, hasztag wskazujący na odpłatność takiej współpracy, ale to nie wszystko, bo powinien także wskazać na to, o jaką markę chodzi. Tu prosty przykład, który pokazuje sensowność tego rozwiązania

Może być tak, że na jednym zdjęciu, które pojawia się we wpisie, pojawiają się dla przykładu ciuchy różnych producentów i wtedy konsument miałby zgadywać, kogo dotyczy płatna w promocja, kogo nie dotyczy, a może wszystkich dotyczy? To tworzyłoby bardzo wiele nieporozumień, na które nie można sobie w świecie konsumenckim. Z tego powodu powinniście zadbać o to, żeby influencer oznaczał tego typu współpracę. Nie tylko jako płatną, ale także wskazywał na waszą markę. Co więcej, UOKiK rekomenduje używanie funkcjonalności aplikacji social mediowej lub innej, żeby za jej pośrednictwem wskazać na reklamowy, płatny charakter danej publikacji.

WESPRZYJ WOŚP I ZDOBĄDŹ KURS

Wpłać do naszej skarbonki WOŚP co najmniej 50 zł, a dostęp do kursu otrzymasz bezpłatnie!

Prezenty

A co w przypadku z prezentów? Czy to także barter? Prezenty to sytuacja, w której dana osoba dostaje podarek o stosunkowo nieznacznej wartości. Takiej, która jeszcze nie prowadzi do jakiegoś realnego zobligowania jej do takiego czy innego działania. No myślę, że najnowsze lamborgini nie byłoby uznane za prezent. Chociaż biorąc pod uwagę realia współczesności, trudno powiedzieć w każdym razie, jeśli chodzi o prezent, nie możemy nawet wyartykułować.

Choć oczekiwania co do tego, żeby Influencer opublikował taki czy inny wpis, innymi słowy, możemy np. wysłać książki do blogerów i influencerów z danej dziedziny. Czasem takie książki dostaje, ale już jest kwestią wyłącznie takiego influencer raczej on coś opublikuje czy nie? Chociaż i tak wtedy powinien napisać, że książkę dostał w prezencie. Jeżeli zostanie zaproszony na spektakl do kina albo w inne miejsce.

Na przykład do restauracji powinien napisać, że to jest wynik zaproszenia. Co więcej, że on akurat prezentuje nam tę, a nie inną lokalizację, imprezę i tym podobne. Co więcej, jeżeli dostał jakiś przedmiot do testów, powinien ten fakt także zaznaczyć. I tu od razu powiem, że mam takie niepisane wrażenie, że pojawiła się tu pewna luka. Zawsze można dać komuś daną rzecz do testów. Potem sprzedać mu za pół darmo jako używaną ten wątek zostawię, bo wymaga on głębszego.

Rekomendacje UOKiK

Pamiętajcie o tym, że takie działanie też może być uznane finalnie za zapłatę. O tym warto pamiętać. A co w przypadku dla przykładu podcastów? Tam aplikacje raczej nie przewidują przynajmniej na chwilę obecną możliwości zaznaczenia płatnej współpracy. Tu UOKiK rekomenduje, żeby na początku wskazywać na taki charakter współpracy albo wskazywać na niego tuż przed pojawieniem się danego produktu, czy usługi. Myślę, że to zupełnie rozsądne i ważne oczekiwania i także warto o nich pamiętać. A co w przypadku, gdy chcemy reklamować własne produkty, czy usługi? No tutaj zasady są takie same, tylko powinniśmy oznaczać wpisy jako autopromocja albo Marka własna i jeden disclaimer. Jeżeli jesteście osobami, które świadczą usługi profesjonalne i pozycjonuje się po prostu jako ekspert.

Nie robicie żadnych przesadnie sprzedażowych Kultury Action. Umówmy się, że prezentowanie się jako ekspert pewnie są osoby, które robią to ze szczytnej idei. Czy dla wzniosłych celów, ale większość jednak prowadzi w ten sposób po prostu reklamę i autopromocję. Natomiast UOKiK co do zasady uznaje, że takich wpisów oznaczać nie trzeba. Najważniejsze informacje, które dotyczą prowadzenia reklamy przy wykorzystaniu influencer marketingu i my.

Podsumowanie – Wesprzyj WOŚP i zdobądź kurs

Mam nadzieję, że ta lekcja dała wam dużo wiedzy i że teraz już wiecie, że trzeba płacić na WOŚP. Poprzez link w notatkach do tego odcinka. Zachęcam was do tego kursu i myślę, że jest naprawdę treściwy. Jeśli interesuje was taka wiedza, jeśli prowadzicie marketing swojej firmy, jeżeli macie agencję marketingową, agencję Kreatywną, zastanawiacie się nad tym, czy nie rozpocząć takiej działalności to zawsze, ale to zawsze warto dowiedzieć się.

Także, jak wygląda to od strony prawnej, bo uwierzcie mi, dużo się słyszy na ten temat w Internecie. Jak wygląda prowadzenie określonej działalności gospodarczej? Bardzo rzadko słyszy się, jak to wygląda od strony prawnej. Które z powszechnie stosowanych działań jest legalne, a które nie. Z tego kursu, wspierasz WOŚP i jednocześnie zdobywasz wiedzę na temat wszystkich tych kwestii. Odnośnie prowadzenia działalności agencji marketingowej, Kreatywnej, digital marketingowej. Dlatego zapraszam Cię, zachęcam Wesprzyj WOŚP i  zdobądź kurs.

I słyszymy się już niebawem.


Doceniasz tworzone przeze mnie treści?

Piotr Kantorowski
RADCA PRAWNY

Przedsiębiorcom służę pomocą w kwestiach związanych z prawem własności intelektualnej szczególnie w obszarze digital marketingu i IT. Tworzę też umowy tak, aby oddawały Twoje plany biznesowe i zabezpieczały firmę w najwyższym stopniu. Jeśli trzeba pomagam też poprowadzić spory korporacyjne lub z kontrahentami.

Skontaktuj się ze mną, chętnie odpowiem na Twoje pytania dotyczące naszej oferty i przedstawię rozwiązania dostosowane do Twojego biznesu.