PRAWO REKLAMY I DIGITAL MARKETINGU

Biznes w dzisiejszych czasach nie obędzie się bez marketingu, promocji, reklamy, czy PRu. Szczególnie jednak w dzisiejszych czasach, gdzie właściwie w każdej branży jest znacząca konkurencja, warto pamiętać, że także w tym zakresie działania biznesu muszą być zgodne z prawem! Dotyczy to wszystkich, to jest zarówno samych przedsiębiorców, jak i agencji marketingowych, czy diginal marketingowych, a finalnie także – co szczególnie widoczne jest obecnie – influencerów.

Prawne aspekty działań reklamowych nie zaczynają się jednak ani nie kończą na poziomie zgodności z prawem określonego działania. Jeśli zlecasz wykonanie takich działań agencji reklamowej lub digital marketingowej to należy też zadbać o to, aby umowa, którą podpiszesz odpowiadała Twoim oczekiwaniom. Analogicznie zresztą sprawa przedstawia się jeśli rozpatrywać ją od strony agencji. Bardzo istotne będzie świadomość po stronie tak stron umowy jak i prawników, którzy współpracują przy powstaniu umów w zakresie kwestii dotyczących praw autorskich, praw do wizerunku, regulacji dotyczących ochrony konkurencji i konsumentów w kontekście reklamy, jak również tych dotyczących niedozwolonych praktyk rynkowych, RODO czy też zgód marketingowych. Finalnie, szczególnie jeśli działasz w Internecie, dobrze jest jeśli Twoi doradcy prawni rozumieją na czym polega „ten świat”. My wiedzę w tym zakresie mamy i z największą chęcią podzielimy się nią z Tobą!

JAK PRACUJEMY?

  • 1. Analiza pomysłu reklamowego

    W reklamie i marketingu najczęściej wszystko zaczyna się od pomysłu. Dlatego też, najczęściej, konsultacji prawnej będziesz potrzebować już na tym najwcześniejszym etapie. Niezależnie od tego, czy twórcą pomysłu jesteś Ty, czy też agencja, czy też od tego, czy będziesz go wdrażać dla siebie czy też dla swojego Klienta zawsze istnieje ryzyko, że skutki niezgodnych z prawem działań reklamowych lub marketingowych poniesie właśnie Twoja firma! Dlatego też konsultacja prawna już na najwcześniejszym etapie działań reklamowych może nie dość, że oszczędzić Ci dużych problemów w przyszłości to jeszcze pozwoli uniknąć niepotrzebnych kosztów z tym związanych!

  • 2. Przygotowanie dokumentacji prawnej

    Skoro pomysł reklamowy, który stworzyłeś jest zgodny z prawem możesz działać! Nie oznacza to jednak, że na tym kończą się Twoje „problemy z prawem”! W zasadzie tu dopiero zaczynają się prawdziwe wyzwania! Do wdrożenia danego pomysłu na reklamę, czy marketing zazwyczaj konieczne jest podpisanie albo przynajmniej zweryfikowanie umów z podmiotem, który będzie je tworzyć. W wielu przypadkach, szczególnie jeśli dane działania będą się wiązać z posykiwaniem danych, będzie także koniecznym przygotowanie stosownej dokumentacji RODO, czy też zgód marketingowych, a jeśli wiąże się z konkursem także przygotowanie odpowiedniego regulaminu. Do tego wszystkiego, konieczne jest płynne poruszanie się po regulaminach platform social mediowych w celu dopełnienia także obowiązków, które one nakładają na użytkowników. Wszystkie te dokumenty dostarczymy Ci w trakcie współpracy.

  • 3. Wsparcie w walce z nieuczciwą konkurencją

    Nie można wykluczyć, że Twoja firma stanie też przed dylematem jak reagować na działania nieuczciwej konkurencji. Może być bowiem tak, że inne firmy podejmują działania bezprawne jednak niewątpliwie skuteczne w kontekście marketingowym. Działania takie będą prowadzić finalnie do spadku sprzedaży w Twoim biznesie, a więc warto wiedzieć jak sobie z nimi radzić. Jeśli powierzysz wsparcie prawne Twojej firmy naszemu zespołowi wesprzemy Cię tak na etapie przedsądowym, jak i sądowym.

POROZMAWIAJMY BEZPŁATNIE

Zostaw swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe!

Wyślij

Przetwarzamy Twoje dane osobowe, aby skontaktować się z Tobą.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Prawna Kantorowski, Głąb i Wspólnicy Sp.k. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Piotr Kantorowski

Radca prawny