Czym są smart contracts?
Smart contracts, z uwagi na to, iż jest stosunkowo nowym zjawiskiem, nie doczekał się jeszcze swojej legalnej definicji. W wolnym tłumaczeniu inteligentne (programowalne) kontrakty, są to umowy w wersji cyfrowej, które funkcjonują w formie samoobsługowej aplikacji. Do powszechnego obiegu zostały wprowadzone dzięki Ethereum – platformie walutowej do obsługi kryptowalut.
Porozmawiaj z ekspertem 🎯
Borykasz się z zagadnieniem, które tutaj poruszyłem? Skontaktuj się ze mną! Wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu.
Jak działają smart contracts?
Z racji swojej nazwy – inteligentne kontrakty – aplikacja polega na tym, iż po spełnieniu ściśle określonych warunków, wykonywany jest kod w konsekwencji którego zwracany jest założony rezultat. Przekładając to na język ludzki, inteligentne kontrakty działają w sposób: jeśli zdarzy się X, wykonaj Y. Smart contract są samowykonywalne, co sprawia, że stronom trudno jest odwrócić proces i powrócić do etapu modyfikacji pierwotnych postanowień.
Gdzie wykorzystywane są smart contracts?
Inteligentne kontrakty nie są jeszcze powszechnie używaną formą umów. Wynika to głównie z tego, że dla większości społeczeństwa obszar krypotwalut nie jest jeszcze w pełni poznany. Jest to na natomiast z całą pewnością technologia, która w przyszłości zastąpi tradycyjne, papierowe umowy, przynajmniej w pewnych wypadkach.
Na dzień dzisiejszy można jednak podać kilka przykładowych sektorów wykorzystywania smart contract:
- 1. Płatności w ecommerce połączone z natychmiastowym wydaniem towaru,
- 2. Ubezpieczenia, gdzie w przypadku odnotowania określonego zdarzenia smart contract automatycznie dokonuje wypłaty środków na rzecz ubezpieczonego.
Rzecz jasna to tylko przykłady, a w zależności od porządku prawnego i konieczności spełnienia określonych przesłanek, co do formy prawnej danej czynności prawnej, można sobie wyobrazić zawieranie w ten sposób także innych transakcji, od sprzedaży samochodów zaczynając, a na sprzedaży nieruchomości kończąc.
Jakie korzyści niesie za sobą smart contracts?
Wachlarz korzyści, jaki otwiera się przed potencjalnymi użytkownikami smart contract jest ogromny. Podstawową gwarancją jest zaufanie po obu stronach umowy. Warunki umowy zapisywane są w specjalnym kodzie kontrahentów, a realizacja umowy przestaje być zależna od woli, a niekiedy nawet „widzi mi się” stron. Opiera się w całości na rozliczanym kodzie. Dzięki temu, że większość z smart contract jest oparta na blockchain, który jest nienaruszalny i nikt nie może go przechwycić lub naruszyć, kontrakty te są również bardzo bezpieczne.
Podsumowanie
Smart contract jest to nieunikniona „nowelizacja” tradycyjnych umów papierowych. Główną przewagą, która za tym przemawia, jest ich szybkość i co do zasady niewzruszalność pierwotnych ustaleń. Skutek wykonanej umowy prawnej jest niemal natychmiastowy. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu, a zarazem uchronienie potencjalnych kontrahentów przed wypełnianiem stosu niepotrzebnych papierów. Trzeba jednak wiedzieć, że są to po prostu umowy wykonalne przez algorytmy, a – wbrew przekonaniom niektórych – nie ma to nic wspólnego ze sztuczną inteligencją.
Doceniasz tworzone przeze mnie treści?
Jakub Michalski
APLIKANT RADCOWSKI
Pomagam przedsiębiorcom w windykacji i egzekucji należnych im świadczeń. Zajmuję się rejestracją podmiotów i zgłaszaniem zmian w KRS, zarówno spółek, jak i NGO. Sporządzam pisma w procesach sądowych oraz opinie prawne. Przygotowuję dokumentację prawną sklepów internetowych.
Skontaktuj się ze mną, chętnie odpowiem na Twoje pytania dotyczące naszej oferty i przedstawię rozwiązania dostosowane do Twojego biznesu.