Co znajdziesz w tym materiale:
W tym odcinku dowiesz się jak własnymi siłami możesz chronić swoją Firmę w Internecie oraz jakie działania podjąć w pierwszej kolejności, kiedy ktoś bezprawnie rozpowszechnia Twoje materiały. Przydatna wiedza dla każdego kto buduje swój biznes online!
Dzień Dobry! Witam wszystkich Przedsiębiorców! Ja nazywam się Piotr Kantorowski, a to kolejny odcinek podcastu Prawo dla Biznesu.
W dzisiejszym odcinku będziemy rozmawiać o tym, jak radzić sobie z wpisami w Internecie, które są niekorzystne dla budowanej przez nas marki czy też mogą wpłynąć niekorzystnie na budowaną przez nas markę oraz o tym, jak radzić sobie w sytuacji gdy jesteśmy twórcami jakiegoś produktu rozpowszechnionego drogą elektroniczną czy nawet drogą tradycyjną, a ktoś przy użyciu Internetu rozpowszechnia nasz produkt bezprawnie, bez wynagrodzenia dla nas. Co prawda jest wiele metod i sposobów do walki z tego typu sytuacjami czy też zachowaniami natomiast w dzisiejszym odcinku podcastu chce się skupić na środkach, które krótko mówiąc każdy z nas może przedsięwziąć i to nawet nie wychodząc z domu, czyli po prostu może je przedsięwziąć przez Internet.

Porozmawiaj z ekspertem 🎯
Borykasz się z zagadnieniem, które tutaj poruszyłem? Skontaktuj się ze mną! Wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu.
Mowa będzie o ustawie która najprawdopodobniej wielu z was nie jest znana, a nawet jeśli jest to w trochę innym kontekście można się z nią spotkać. Mianowicie mowa będzie o ustawie o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Pewnie Ci, którzy wysyłają informacje handlowe znają regulacje tej ustawy dotyczące możliwości wysyłania tej informacji handlowej tak aby nie była ona uznana za spam i działanie takie nie podlegało sankcjom prawnym. Natomiast ustawa ta wprowadza także pewne mechanizmy, które pozwalają nam przy użyciu zupełnie bezpłatnych metod podjąć kroki mające na celu ochronę czy to naszej marki czy naszych produktów które są bezprawnie rozpowszechniane. Oczywiście skorzystanie z tej ustawy i możliwości które ona nam stwarza nie wyklucza użycia także innych metod opartych czy to na prawie karnym czy na prawie cywilnym, a niekiedy też dotyczącym czynów nieuczciwej konkurencji, natomiast jest to na pewno możliwość do szybkiego zareagowania na sytuację którą wykryjemy.
Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną- podstawowe pojęcia
Zanim jednak przejdę do szczegółów, trzeba przywołać podstawowe pojęcia z ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, przy czym od razu mówię że nie będę tych pojęć przytaczał a postaram się je omówić w sposób przynajmniej w mojej ocenie odrobinę bardziej zrozumiałym niż definicje ustawowe. Te podstawowe pojęcia to na pewno świadczenie usług drogą elektroniczną, usługodawca i usługobiorca. Mówiąc krótko świadczenie usług drogą elektroniczną jest to zamieszczanie albo umożliwianie zamieszczania czy też przesyłania informacji przez Internet. Jeżeli chodzi o usługodawcę to jest to podmiot, który prowadząc choćby ubocznie działalność zarobkową lub zawodową świadczy właśnie te usługi drogą elektroniczą. Tu warto zwrócić uwagę na to że tak jak portale opiniotwórcze no nie budzi tu wątpliwości że będą tu usługodawcą tak fora internetowe na których pozornie logujemy się nieodpłatnie ale są na nich zamieszczane banery reklamowe, najprawdopodobniej usługodawcą także będą ponieważ banery reklamowe co do zasady zamieszcza się odpłatnie a więc będzie to związane z prowadzeniem działalności zarobkowej przez podmiot który dane fora internetowe prowadzi. Natomiast usługobiorcą jest podmiot, który korzysta z usług świadczonych drogą elektroniczną czyli tu mówiąc najprościej będą to Internauci.
Kto odpowiada za treści zamieszczane w internecie
I teraz trzeba wiedzieć że podstawową zasadą jest to, że jeżeli dany podmiot nie zamieszcza treści w Internecie a pozwala na ich zamieszczenie Internautom, nie ponosi on odpowiedzialności za te treści. Nie jest też on zobowiązany do monitorowania tego, co internauci zamieszczają na jego witrynach internetowych. Tutaj z takim małym zastrzeżeniem, że taką odpowiedzialność oczywiście może na siebie przyjąć i tu warto sobie uświadomić że wszelkiego rodzaju moderowane blogi i moderowane fora internetowe, gdzie w regulaminie świadczenia usług drogą elektroniczną wprost wskazuje się że jest moderator, taką odpowiedzialność na siebie w zasadzie przyjmują. Dlatego w wielu przypadkach, szczególnie jeżeli dostęp do danego forum jest w zasadzie nieodpłatne i możliwe dla wszystkich, najczęściej usługodawcy nie wprowadzają administratorów którzy są zobowiązani do prowadzenia wszystkich wpisów czy też są uprawnieni do śledzenia wszystkich wpisów, administratorzy zazwyczaj są jedynie uprawnieni do usuwania części wpisów które zostaną uznane przez nich za sprzeczne z regulaminem forum. Taka sama zasada jest w przypadku portali które umożliwiają nam przesyłanie danych w tym dźwięku i obrazu. Jeżeli nie są one inicjatorami tego przekazu a zarazem nie utrwalają tego przekazu lub też utrwalająco tylko w celu umożliwienia przeprowadzenia danej transmisji, to nie ponoszą takie podmioty odpowiedzialności. Inaczej jednak kwestia przedstawia się w przypadku tych podmiotów, które pozwalają na przechowywanie danych przy swoim udziale. Tutaj, tak jak wspomniałem odpowiedzialność tego typu podmiotów nie będzie bynajmniej automatyczna. Odpowiedzialność ta będzie dopiero mogła być wprowadzona pod pewnymi warunkami. Mianowicie jeśli na forum internetowym czy też portalu opiniotwórczym pojawi się wpis, który w naszej ocenie narusza nasz prawa to Usługodawca będzie ponosił odpowiedzialność za treść tego wpisu dopiero wówczas, gdy dostanie albo urzędowe zawiadomienie albo uzyska wiarygodną wiadomość tym że na jego witrynie internetowej zamieszczone są jego dane o charakterze bezprawnym. Oczywiście uzyskanie takiego zawiadomienia urzędowego jest już związane z podjęciem działań o charakterze prawnym, natomiast jeżeli chodzi o wiarygodną informację to tu Ustawodawca nie wprowadza żadnych wymogów w jakiej formie ta informacja ma być przekazana usługodawcy, ani też jak ma osoba zgłaszająca naruszenie uwiarygodnić te informacje. Dlatego tu warto wiedzieć, że za wiarygodną informację najczęściej będzie mógł być uznany mail wysłany do Usługodawcy, w którym wskażemy na konkretny wpis i wykażemy dlaczego on jest bezprawny.
Newsletter dla e-biznesu 🎉
Zapisz się do newslettera, uzyskaj dostęp do unikalnych treści tworzonych przez prawników naszej kancelarii oraz otrzymuj informacje o najważniejszych aktualnościach prawnych.
Klikając przycisk „Zapisuję się” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Prawna Kantorowski, Głąb i Wspólnicy Sp.j. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Wpis bezprawny czyli jaki?
Istotnym jest też to, żeby wiedzieć też co to znaczy że wpis jest bezprawny. Mówiąc najprościej, wpis będzie bezprawny jeśli narusza przepisy prawa i jeśli narusza wypływające z przepisów prawa dobra chronione prawnie. W przypadku działalności gospodarczej będą to najczęściej wpisy, które naruszają dobra osobiste nas jako przedsiębiorców. Czyli będą to wpisy które fałszywie oskarżają nas o określone działania lub zaniechania które mówiąc krótko należałoby uznać za mało rynkowe albo też wpisy które co prawda dotyczą faktycznego zdarzenia które miało miejsce, ale mówiąc wprost są ujęte w odrobinę zbyt dosadnym języku przez co naruszają nasze dobra osobiste.
Ta bezprawność może być rozpatrywana zarówno na gruncie prawa cywilnego jak i prawa karnego, czyli wchodzi tu w grę naruszenie dóbr osobistych czy też znieważenie lub zniewaga z prawa karnego, przy czym nie wydaje się konieczne wprowadzanie tutaj jakiegoś szczegółowego rozróżnienia ponieważ w większości przypadków nie będzie to miało dla nas znaczenia na tym etapie, w którym będziemy dążyć do usunięcia takiego wpisu. A z drugiej strony jeśli chodzi o działalność firm, to myślę że większość przypadków będzie dotyczyła naruszenia dobra osobistego w postaci renomy naszej firmy, a ewentualnie jednocześnie będzie także na przykład stanowić przestępstwo. Oczywiście ta sama zasada dotyczy rozpowszechniania przy użyciu tego typu portali wszelkich materiałów co do których przysługują nam prawa autorskie albo inne prawa, które internauci zamieścili bez naszej wiedzy, woli, a już na pewno bez jakiegokolwiek wynagrodzenia czy gratyfikacji dla nas.
Jak usunąć bezprawne wpisy
Jeżeli więc chcemy doprowadzić do usunięcia takiego wpisów, to pierwszym działaniem które powinniśmy podjąć jest odnalezienie adresu do usługodawcy i wysłanie mu informacji mailowej wskazującej mu na konkretny wpis i wykazujący, że ten wpis narusza nasze dobra osobiste. Nie musimy tutaj bynajmniej wskazywać na konkretne przepisy prawa, wystarczy że wykażemy że dany wpis godzi w jakąkolwiek kwestię która podlega ochronie prawnej. Czyli jeżeli wykażemy że dany wpis szkaluje naszą firmę, dużą dozą prawdopodobieństwa już mamy wykazaną bezprawność takiego wpisu. Bardzo często też wykazuje się, jeżeli wpisy są związane z działalnością konkurencji że kilka wpisów pochodzi z tego samego IP co najczęściej w przypadku większości Usługodawców już samo w sobie będzie stanowiło o tym, że wpisy takie powinny być usunięte jako że nie są one nawet miarodajne dla oceny naszej firmy. Należy podkreślić że inicjatywa reakcji w większości przypadków jest po naszej stronie. To że jak już wspomniałem, Usługodawca co do zasady nie jest zobowiązany do tego żeby monitorować jakie wpisy pojawiają się na prowadzonych przez niego witrynach internetowych. Oczywiście nie jest to metoda, która stwarza nam 100 % pewność że przy jej zastosowaniu zażegnamy każdy problem, natomiast jeżeli wpis jest zamieszczony nazwałbym to może w ten sposób – na stronie internetowej prowadzonej przez poważną szanującą się firmę, w większości przypadków firma ta nie będzie chciała przyjąć odpowiedzialności cywilnej w tym do zapłaty zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych za Internautę, który z bliżej nieokreślonych przyczyn chciał dać upust swojej złości wypisując przesadnie negatywne rzeczy na nasz temat na jego forum internetowym czy też portalu opiniotwórczym. Oczywiście też należy tu wziąć pod uwagę, że jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą to musimy liczyć się z krytyką. Także mechanizm o którym mówię dotyczy wyłącznie wpisów które naruszają nasze dobra osobiste a wyrażenie przez Internautę opinii że jego zdaniem produkt „x” jest lepszy od naszego, nie narusza naszych dóbr osobistych czy też napisanie przez Internautę że jest średnio zadowolony z otrzymanego produktu ponieważ liczył na coś więcej także nie będzie naruszało naszych dóbr osobistych. Natomiast co do zasady nasze dobra osobiste jako przedsiębiorców będą naruszane wpisami takimi jak wskazanie na rzekome niedostarczenie przesyłki, bezzasadne nieprzyjęcie zwrotu towaru, czy też nieprzeprowadzenie kursu który był odpłatnie sprzedawany przez Internet jeśli takie zdarzenia nie miały miejsca. Także jeżeli wpis jest nieprawdziwy i uderza w naszą markę – będzie on co do zasady naruszał nasze dobra osobiste, natomiast jeżeli wpis jest prawdziwy aczkolwiek też wypowiedziany w sposób stonowany to takie wpisy nie naruszają jeszcze najczęściej naszych dóbr osobistych i mogą być zamieszczane na portalach opiniotwórczych.
Mam nadzieję, że przy użyciu wiedzy którą zdobyliście dzięki temu odcinkowi podcastu Prawo dla Biznesu będziecie w stanie błyskawicznie rozprawić się z zagrożeniami, które wasza marka może spotkać w Internecie. Natomiast życzę Wam też żebyście tej wiedzy nie musieli wykorzystywać i żeby w Internecie na temat Waszych firm, Waszych produktów były tylko i wyłącznie najlepsze opinie.
Dziękuje Wam bardzo za wysłuchanie kolejnego odcinka Prawa dla Biznesu. Jeżeli informacje które zdobyłeś są dla Ciebie przydatne, proszę zasubskrybuj ten kanał, żebym miał jeszcze więcej energii do nagrywania kolejnych odcinków tego podcastu.
Doceniasz tworzone przeze mnie treści?
Piotr Kantorowski
RADCA PRAWNY
Przedsiębiorcom służę pomocą w kwestiach związanych z prawem własności intelektualnej szczególnie w obszarze digital marketingu i IT. Tworzę też umowy tak, aby oddawały Twoje plany biznesowe i zabezpieczały firmę w najwyższym stopniu. Jeśli trzeba pomagam też poprowadzić spory korporacyjne lub z kontrahentami.
Skontaktuj się ze mną, chętnie odpowiem na Twoje pytania dotyczące naszej oferty i przedstawię rozwiązania dostosowane do Twojego biznesu.
