A może by tak sprzedać to wszystko i wyjechać w Bieszczady?
Cześć, z tej strony Piotr Kantorowski a to kolejny odcinek podcastu Prawo Dla Biznesu. Tak jak deklarowałem w odcinku dotyczącym sprzedaży e commercu, sprzedaży sklepu internetowego. Warto powiedzieć, szczególnie w dzisiejszych czasach, jak to się to głównie odbywa jak chcemy sprzedać biznes, bo umówmy się …nie należy to do najprostszych kwestii, warto tez podjąć klika kroków więcej niż przygotować umowę i czasem mam wrażenie ze ludzie podchodzą do tego nieco pochopnie. To nie zawsze kończy się źle …. Spotkałem się kiedyś z taka sytuację ze ktoś kupił spółkę ( to było lata temu, kiedy umowy nie były tak szczegółowe i nie wszystko opisały, zresztą sprawa wylądowała od prokuratury po sądu) w każdym razie kupił tą spółkę i kiedy zaczął analizować dokumenty to dowiedział się, że tuż przed transakcją doszło do sprzedaży linii produkcyjnej związanej właśnie z przedmiotem działalności tej spółki i jakoś tak pieniędzy nie mógł znaleźć bo finalnie linia ta poszła za grosze i to nas pcha do pewnych dwóch myśli: po pierwsze zawsze warto jednak co do głównych składników majątkowych wprowadzić odpowiednie postanowienia w umowie, że one mają być przynajmniej te główne kwestie warto wymienić, czy to w załączniku, czy to w umowie.
Nie zależnie, czy kupujemy udziały, czy kupujemy przedsiębiorstwo a druga rzecz to niestety jak się źle trafi na nieuczciwego sprzedającego albo nieuczciwego kupującego to problem może być zawsze bo zawsze jest ten krótki moment kiedy nie jesteśmy w stanie wszystkiego zweryfikować, i jeszcze nie wszystko musi mieć odzwierciedlenie w dokumentach finansowych spółki i tu niestety nie unikniemy potencjalnego ryzyko , dlatego tak warto się odpowiednio zabezpieczyć, odroczyć w jakimś zakresie przynajmniej cześć płatności ceny jeżeli to możliwe albo wprowadzić jakiś czynnik korygujący w połączeniu z oświadczeniami o których wspomniałem, które będą wskazywały podstawowe cechy kupowanego przez nas biznesu będzie to stwarzało wiele możliwości do tego żeby z takiej transakcji wyjść albo ograniczyć poniesiony kosz. To tez nie zawsze przyniesie te rezultaty, na których by nam zależało bo przecież nikt na to nie poświecą czasu na przygotowanie transakcji żeby potem się trzy razy tyle czasu spędzać na odkręcaniu tego wszystkiego ale prowadzi tez to do wniosku, mówiąc po staropolsku: weryfikacja stanu kupowanego przedsiębiorstwa, czy danej nieruchomości bo niekiedy też kupujemy i takie składniki majątkowe… no jest to bardzo ważny element i warto by go przeprowadził ktoś kto ma wiedzę i to nie zawsze będzie prawnik, bo myślę że w zakresie np. kwestii kadrowych dobra osoba od kadr i płac będzie super.

Porozmawiaj z ekspertem 🎯
Borykasz się z zagadnieniem, które tutaj poruszyłem? Skontaktuj się ze mną! Wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu.
Zweryfikuje, czy akta osobowe są kompletne oczywiście prawnik tez to potrafi zrobić ale jest tez taka kategoria przepisów, które może nie każdy prawnik ( pewnie jak ktoś się zajmuje prawem pracy, to takie rzeczy robi z łatwością ale jeśli ktoś nie zajmuje wyłącznie prawem pracy to sprawdzenie dokumentacji w każdych aktach osobowych to jest ogrom pracy, wiadomo ze część rzeczy da się z automatyzować, szczególnie z digitalizowanych aktach osobowych, a osoba która zajmuje się tylko kadrami widzi, czy jest wszystko, bo to jest jej codzienne zajecie) w każdym razie też warto wybrać jakiś zespół, żeby posprawdzał, czy podatki są okej, bo nawet taka sytuacja, może się zdarzyć, że ktoś cały czas wystawiał faktury z zaniżoną stawka vat, i tłumaczenie się ,”że nie wiedziałem, nie wiedziałam” nie ma tu żadnego zobowiązania podatkowego wpływu, w każdym razie może być, że tu są duże zagrożenia, warto posprawdzać jeśli taka spółka, firma zajmowała się e commercem, czy dane osobowe są należycie pozbierane, szczególnie przy newsletterach, czy zgody marketingowe są należycie pozbierane no bo tu wszystko może być potem w większej lub mniejszej skali problemem.
Przechodzimy do tematu nabycia takiej firmy, jeżeli to jest spółka to będziemy przy spółkach kapitałowych, czyli spółce zoo, spółce akcyjnej, ograniczmy się do takiej topowych ale zakładam ze tutaj będziemy kupować udziały w spółce zoo, to jest takie MŚP. To tu będziemy kupować udziały, tu warto pamiętać ze umowę podpisujemy z podpisem notarialnie poświadczonym, i dlatego musimy pójść do notariusza, później musimy pozgłaszać wszystko do KRS-u i z perspektywy bycia udziałowcem takiej spółki nie ponosimy tu jakiejś większej odpowiedzialność prócz ryzyka zainwestowaną kwotą ale jakbyśmy chcieli wejść do zarządu ze spotka nas odpowiedzialność za zobowiązania, które przeoczyliśmy przy na nabywaniu takiej spółki. Natomiast zaczyna się wezwanie, kupujemy firmę, która np. była prowadzone w zakresie CEIDG i tu jest temat z cyklu, że niektórzy będą mówić: „to ja poproszę o przekształcenie, kupie chętnie udziały ale takiego przedsiębiorstwa nie” Pewnie będą chcieli kupić przedsiębiorstwo, czy jego zorganizowaną tylko część.
W tym ostatnim przypadku będzie się to odbywać na podstawie umowy z podpisanej notarialnie poświadczonym, nie będzie VAT-u od takiej transakcji ale problem polega na tym ze będziemy ponosić odpowiedzialność za naszego poprzednika (jeżeli istnieją), później będziemy mogli dochodzić do tego i owego ale ryzyko jest. Ciężka jest to droga, jest to kosztowny temat, dyszka to chyba totalnie mała firmą pewnie się w tych pieniądzach, jeszcze obecnie jak się dużo poświeci na szukanie taniego notariusza i prawnika oraz biegłego rewidenta to może jakoś się obleci ale myślę, że to raczej jest kwota łącznie rzędu 20 000 wzwyż niż 10 000 zł .
Newsletter dla e-biznesu 🎉
Zapisz się do newslettera, uzyskaj dostęp do unikalnych treści tworzonych przez prawników naszej kancelarii oraz otrzymuj informacje o najważniejszych aktualnościach prawnych.
Klikając przycisk „Zapisuję się” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Prawna Kantorowski, Głąb i Wspólnicy Sp.j. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Podsumowanie
Im większa firma tym większa kasa, to są jedna nieco bardziej skomplikowane, pewnie jak się robi to nie pierwszy raz to nie jest ale trzeba wiele rzeczy sprawdzić np. zebu nie doprowadzić przekształceniem komuś do wypowiedzenia kredyty bankowego co się czasem zdarza albo wywołania zwrotu dotacji czy dofinansowania, pewnie nikt tego nie chce ale trzeba wiedzieć co posprawdzać o co popytać i tu trzeba już iść do notariusza bo tu będzie oświadczenie o przekształceniu plan przekształcenia wcześniej do sadu trzeba zgłosić o wyznaczenie biegłego rewidenta, on zbada plan przekształcenia i jest tego zamieszkania sporo i należy się z tym zamieszaniem liczyć, aczkolwiek jeśli kupujemy większy biznes to zupełnie rozsądnie żeby tak do tego podjeść, bo jednak zaryzykowanie, że się przejmuje jakiś nieujawnione w księgach zobowiązania to jednak….mówiąc nie ma ryzyka bez zabawy ale bez przesady…
Myślę, że to podstawowe najważniejsze informacje i przepraszam – powiem wprost – przekształcenia, żeby je robić bez obsługi prawnej serdecznie nie polecam, żeby robić je na wzorach z Internetu, czy na kupionych wzorach na stronie jakiejś kancelarii ale polecam usługi indywidualnie i to najlepiej u kogoś, kto ma w tym zakresie doświadczenie. Kiedyś sam go nie miałem ale już go nabrałem i pewnie nawet ci, którzy tego nie robili wcześniej, są w stanie to zrobić. Pytanie o to, czy i na ile nic nie zostanie przeoczone a za dzisiaj bardzo serdecznie Ci dziękuje zajrzyj na prawodlabiznesu.eu poczytaj pewnie o przekształceniu, może Cię zainteresować taka tematyka, a być może inna tematyka biznesowa, zajrzyj tez na kantorowskixglab na YouTube, tam razem ze wspólnikiem Pawłem Głąbem rozmawiamy o prawnych aspektach biznesu, ale ma to nieco inna formę bo 1 to rozmowa, a 2 raczej staramy się wymieniać doświadczeniami niż przedstawiać jakieś zagadnienia globalnie. Tam poznasz zagadnienie z innego punktu widzenia i to na pewno Cię ubogaci w pewną wiedzę przydatną w biznesie, a za dzisiaj jeszcze raz dziękuje i słyszymy się za dwa tygodnie.
Doceniasz tworzone przeze mnie treści?
Piotr Kantorowski
RADCA PRAWNY
Przedsiębiorcom służę pomocą w kwestiach związanych z prawem własności intelektualnej szczególnie w obszarze digital marketingu i IT. Tworzę też umowy tak, aby oddawały Twoje plany biznesowe i zabezpieczały firmę w najwyższym stopniu. Jeśli trzeba pomagam też poprowadzić spory korporacyjne lub z kontrahentami.
Skontaktuj się ze mną, chętnie odpowiem na Twoje pytania dotyczące naszej oferty i przedstawię rozwiązania dostosowane do Twojego biznesu.
