152
0

PDB #22 – Zawieszenie działalności gospodarczej

152
0

W kolejnym odcinku podcastu Prawo dla Biznesu porozmawiamy o zawieszeniu prowadzenia działalności gospodarczej. Z tego odcinka dowiesz się przede wszystkim tego kiedy i pod jakimi warunkami można zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej. Jakich czynności jako przedsiębiorca możesz dokonywać w czasie zawieszenia działalności gospodarczej oraz tego, czy w czasie zawieszenia działalności gospodarczej może być wszczęta kontrola z Twoim udziałem oraz czy zawieszenie działalności gospodarczej ma wpływ na przebieg postępowań sądowych.

Dzień dobry, witam was bardzo serdecznie. W kolejnym odcinku Podcastu “Prawo dla Biznesu” dzisiejszy odcinek jest kontynuacją poprzedniego, który dotyczył prawa przedsiębiorców, jednej z kluczowych ustaw. Ostatnio omawiałem preferencje i ulgi, z których mogą korzystać przedsiębiorcy rozpoczynając działalność gospodarczą.

Tym razem inny temat, ale nadal związany z tą ustawą. Często, gdy rozpoczynamy działalność gospodarczą, zastanawiamy się, co zrobić, jeśli nasz biznes nie odnosi oczekiwanych wyników. Czy powinniśmy zamknąć firmę, czy może warto ją zawiesić na chwilę, aby przemyśleć i dostosować swój plan biznesowy? Pytanie brzmi: czy to możliwe i na jak długo?

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą indywidualnie, czyli tych wpisanych do CEIDG, jest to stosunkowo prosty proces. Rejestrację lub wykreślenie można przeprowadzić w krótkim czasie. Jednak w przypadku spółek sytuacja jest bardziej złożona.

Porozmawiaj z ekspertem 🎯

Borykasz się z zagadnieniem, które tutaj poruszyłem? Skontaktuj się ze mną i ustalimy termin 15-minutowej konsultacji. Wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu!

Niektóre spółki można zlikwidować stosunkowo szybko, jeśli umowa spółki zawiera odpowiednie postanowienia. Inne spółki wymagają długotrwałych procedur likwidacji. Czy istnieją średnie rozwiązania, które pozwalają na zawieszenie działalności gospodarczej na jakiś czas, bez ponoszenia kosztów związanych z jej prowadzeniem i bez konieczności zamknięcia spółki, za którą płaciliśmy pewną kwotę, nawet jeśli była to minimalna opłata rejestracyjna wynosząca 350 złotych?

Dzięki ustawie “Prawo przedsiębiorców” istnieją mechanizmy zawieszenia działalności gospodarczej. To nie jest nowość, ponieważ ta instytucja funkcjonowała już na podstawie poprzednich przepisów. Niemniej jednak warto zrozumieć, jak działa zawieszenie działalności gospodarczej, szczególnie jeśli chcemy uniknąć zamykania firmy. Jest to interesująca opcja, zwłaszcza dla tych, którzy widzą w prowadzeniu własnego biznesu najlepszą drogę do rozwoju.

Podcast ten poświęcony jest zagadnieniom prawno-biznesowym i jest doskonałym źródłem informacji dla przedsiębiorców. Dziś omówię, jak działa zawieszenie działalności gospodarczej i jakie zmiany wprowadziła nowa ustawa “Prawo przedsiębiorców”.

Zawieszenie działalności gospodarczej oznacza, że formalnie pozostajemy przedsiębiorcami, ale nie prowadzimy działalności gospodarczej przez określony czas. Nie informujemy organów i kontrahentów o zawieszeniu działalności w danym okresie. Chciałbym podkreślić, że zawieszenie nie oznacza likwidacji firmy, ale stanowi krok przed zamknięciem działalności gospodarczej. Warto wiedzieć, że istnieją alternatywy, które pozwalają uniknąć zamykania firmy, co może być kosztowne, szczególnie jeśli ponieśliśmy pewne wydatki na jej rejestrację.

Dzięki ustawie “Prawo przedsiębiorców” można zawiesić działalność gospodarczą na różne okresy. Minimalny okres zawieszenia dla osób prowadzących działalność gospodarczą indywidualnie to 30 dni, ale nie ma górnego limitu. Oznacza to, że możemy zawiesić działalność na krótki okres, na przykład miesiąc, lub na dłuższy, nawet kilka lat. Ważne jest, aby pamiętać, że zawieszenie działalności nie jest automatyczne i musimy podjąć odpowiednie kroki, aby je zrealizować.

Podstawowym warunkiem zawieszenia działalności gospodarczej jest brak zobowiązań wobec pracowników, ZUS-u, Urzędu Skarbowego i innych instytucji. Jeśli mamy zaległości w tych dziedzinach, to zawieszenie działalności może być problematyczne. Dlatego ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o zawieszeniu sprawdzić, czy nie mamy zaległości wobec tych instytucji i uregulować wszelkie zobowiązania.

Newsletter dla e-biznesu 🎉

Zapisz się do newslettera, uzyskaj dostęp do unikalnych treści tworzonych przez prawników naszej kancelarii oraz otrzymuj informacje o najważniejszych aktualnościach prawnych.

Klikając przycisk „Zapisuję się” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Prawna Kantorowski, Głąb i Wspólnicy Sp.j. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Podczas zawieszenia działalności gospodarczej nie możemy prowadzić żadnych działalności związanych z naszą firmą. Nie możemy zawierać nowych umów, wystawiać faktur, ani świadczyć usług. Jest to okres, w którym nasza firma formalnie “zamiera”. Jednak warto pamiętać, że w międzyczasie nadal musimy monitorować sytuację finansową firmy i sprawdzać, czy nie pojawiają się nowe zobowiązania.

Warto także podkreślić, że zawieszenie działalności gospodarczej nie zwalnia nas z obowiązku składania corocznych sprawozdań finansowych, a także innych obowiązków wynikających z przepisów prawa. Oznacza to, że nadal musimy dbać o dokumentację księgową i spełniać inne wymogi prawne.

Zawieszenie działalności gospodarczej może być korzystne, jeśli mamy chwilowy kryzys w naszej firmie i chcemy uniknąć kosztów związanych z jej zamknięciem. Jednak warto pamiętać, że to tylko tymczasowe rozwiązanie, a w dłuższej perspektywie może być bardziej opłacalne rozważenie innych opcji, takich jak restrukturyzacja firmy czy zmiana strategii biznesowej.

Podsumowanie

Podsumowując, zawieszenie działalności gospodarczej to opcja dostępna dla przedsiębiorców, którzy chcą na jakiś czas zawiesić prowadzenie swojej firmy. Jest to alternatywa dla likwidacji firmy, która może być kosztowna i skomplikowana. Jednak przed podjęciem decyzji o zawieszeniu działalności warto dokładnie przemyśleć sytuację finansową firmy. Co więcej upewnić się, że nie mamy zaległości wobec różnych instytucji. Warto także rozważyć inne opcje, takie jak restrukturyzacja firmy czy zmiana strategii biznesowej, które mogą być bardziej korzystne w dłuższej perspektywie.

Doceniasz tworzone przeze mnie treści?

Piotr Kantorowski
RADCA PRAWNY

Przedsiębiorcom służę pomocą w kwestiach związanych z prawem własności intelektualnej szczególnie w obszarze digital marketingu i IT. Tworzę też umowy tak, aby oddawały Twoje plany biznesowe i zabezpieczały firmę w najwyższym stopniu. Jeśli trzeba pomagam też poprowadzić spory korporacyjne lub z kontrahentami.

Skontaktuj się ze mną, chętnie odpowiem na Twoje pytania dotyczące naszej oferty i przedstawię rozwiązania dostosowane do Twojego biznesu.