922
0

PDB #181- Zmowy HR-owe, a sygnaliści

922
0

Cześć, z tej strony Piotr Kantorowski. Witam w kolejnym odcinku podcastu “Prawo dla Biznesu”. Dzisiejszy temat: porozumienia dotyczące zatrudniania pracowników oraz ochrona sygnalistów i konkurencji.

Czy kiedykolwiek myśleliście o tym, jak najlepiej rozwiązać problem niepożądanej migracji pracowników między firmami? Propozycja brzmi: “My nie zatrudniamy waszych pracowników, a wy naszych”. Czy to może pomóc w utrzymaniu najlepszej kadry?

Ostatnio Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał poradnik dotyczący tzw. “zmów HR-owych”, czyli porozumień między przedsiębiorcami, które są niedopuszczalne w kontekście ochrony konkurencji w zakresie zatrudniania pracowników.

Pretekstem była sytuacja między dwoma dużymi firmami dyskontowymi i jedną firmą transportową. UOKiK podejrzewa, że te firmy umówiły się, że nie będą wzajemnie podkupywać swoich pracowników. Choć postępowanie jeszcze się nie zakończyło, warto poruszyć ten temat, ponieważ nie jest on zbyt często omawiany publicznie.

Porozmawiaj z ekspertem 🎯

Borykasz się z zagadnieniem, które tutaj poruszyłem? Skontaktuj się ze mną i ustalimy termin 15-minutowej konsultacji. Wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu!

Większość z nas kojarzy zmowy cenowe i przetargowe, ale zmowy dotyczące pracowników są równie istotne. Co więcej, jednym z powodów, dla których można uzyskać status sygnalisty, jest zgłoszenie naruszenia związanego z ochroną rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, w tym prawa konkurencji.

Czym dokładnie jest porozumienie na gruncie prawa konkurencji? Nie musi to być formalna umowa. Może to być niepisane porozumienie, wynikające z rozmowy na konferencji branżowej między szefami działów HR. Nawet takie nieformalne ustalenia, jak wspólne decyzje dotyczące maksymalnych wynagrodzeń czy nieprzejmowania pracowników, mogą naruszać prawo konkurencji.

PRZYGOTUJ SWOJĄ FIRMĘ NA NOWE PRZEPISY DOTYCZĄCE OCHRONY SYGNALISTÓW!

Już 24 września 2024 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy prawne dotyczące ochrony sygnalistów. Czy Twoja firma jest na nie gotowa?

Twoja firma zatrudnia co najmniej 50 pracowników (bez względu na podstawę zatrudnienia)? Zgodnie z nowymi przepisami Twoim obowiązkiem jest wdrożenie regulaminu zgłoszeń wewnętrznych!

UOKiK może sankcjonować firmy za zawieranie takich porozumień. Ważne jest, aby przedsiębiorcy unikali takich ustaleń, nawet jeśli są one nieformalne. Kluczowe jest zrozumienie, że takie porozumienia są nielegalne i mogą prowadzić do poważnych konsekwencji.

Niedozwolone porozumienia

Warto wspomnieć o dwóch głównych typach niedozwolonych porozumień:

  1. Wage fixing – ustalanie poziomu wynagrodzeń przez więcej niż jedną firmę.
  2. No poaching – porozumienia dotyczące nieprzejmowania wzajemnie pracowników lub podziału terytorialnego rynku pracy.

Takie porozumienia mogą przybierać różne formy, w tym uchwały w ramach zrzeszeń czy klastrów przedsiębiorców. Zakaz konkurencji sam w sobie jest legalny, ale jego nadużycie może prowadzić do naruszenia prawa konkurencji, szczególnie w hermetycznych branżach, gdzie jest niewielu specjalistów.

Należy również pamiętać, że kwestie dotyczące niedozwolonych porozumień nie odnoszą się do ustaleń między pracownikami a pracodawcą, takich jak regulaminy pracy czy układy zbiorowe pracy. Są one dopuszczalne i zgodne z prawem.

Solo przedsiębiorcy

Unia Europejska pozwala również na pewne ustalenia między tzw. “solo przedsiębiorcami”, czyli osobami prowadzącymi jednoosobową działalność gospodarczą, a przedsiębiorcami. Takie porozumienia mają na celu uregulowanie warunków zatrudnienia, choć mogą być one bardziej skomplikowane prawnie.

Jeśli chodzi o kary za niedozwolone porozumienia, mogą one wynieść do 10% obrotu z poprzedniego roku, a dodatkowo do 2 milionów złotych dla osób zarządzających spółką. Warto o tym pamiętać, aby uniknąć poważnych konsekwencji finansowych.

Podsumowanie

Na koniec, krótka autopromocja. Jeśli jesteście zainteresowani wdrożeniem procedur ochrony sygnalistów w waszej firmie, zachęcam do odwiedzenia naszej strony PrawoDlaBiznesu.eu, gdzie znajdziecie więcej informacji. Możecie również zlecić nam przygotowanie dokumentacji lub przeprowadzenie kompleksowego wdrożenia.

Dziękuję za uwagę i zapraszam do słuchania kolejnych odcinków. Do usłyszenia za dwa tygodnie!

Doceniasz tworzone przeze mnie treści?

Piotr Kantorowski
RADCA PRAWNY

Przedsiębiorcom służę pomocą w kwestiach związanych z prawem własności intelektualnej szczególnie w obszarze digital marketingu i IT. Tworzę też umowy tak, aby oddawały Twoje plany biznesowe i zabezpieczały firmę w najwyższym stopniu. Jeśli trzeba pomagam też poprowadzić spory korporacyjne lub z kontrahentami.

Skontaktuj się ze mną, chętnie odpowiem na Twoje pytania dotyczące naszej oferty i przedstawię rozwiązania dostosowane do Twojego biznesu.