Wielu przedsiębiorców może zastanawiać się, czy procedury zgłoszeń wewnętrznych, które chronią sygnalistów, są konieczne, jeśli firma nie zatrudnia 50 pracowników. W powszechnej opinii przyjmuje się, że takie regulacje dotyczą tylko większych przedsiębiorstw, ale rzeczywistość jest nieco bardziej skomplikowana.
Nazywam się Piotr Kantorowski i witam w kolejnym odcinku podcastu “Prawo dla biznesu”. Dzisiaj chciałbym poruszyć temat, który nie jest często omawiany, ale z pewnością wart uwagi — dlaczego warto rozważyć wdrożenie procedury zgłoszeń wewnętrznych, nawet jeśli nasza firma zatrudnia mniej niż 50 osób.
Dlaczego warto rozważyć wdrożenie procedury zgłoszeń?
Potencjalne korzyści finansowe: Posiadanie wdrożonych procedur może być czynnikiem łagodzącym ewentualne kary administracyjne. Jeżeli organy kontrolne zauważą, że firma stara się eliminować nieprawidłowości, może to wpłynąć na obniżenie nałożonych sankcji.
Zmieniające się okoliczności: Próg zatrudnienia 50 osób ustalany jest dwa razy w roku — 1 stycznia i 1 lipca. Jeśli jesteśmy blisko tego limitu, warto pomyśleć o wdrożeniu procedury już teraz. W przyszłości, gdy liczba pracowników wzrośnie, będziemy gotowi na nowe wymagania.
Ochrona interesów firmy: Wdrożenie procedury nie jest jedynie zabezpieczeniem dla sygnalistów. To przede wszystkim narzędzie do eliminacji patologii w firmie i promowania zgodnego z prawem działania. W ten sposób chronimy również nasze interesy i reputację.
Transparentność i reputacja: Coraz więcej firm stawia na transparentność jako kluczowy element swojego wizerunku. Wdrożenie procedur sygnalistów może służyć jako sygnał, że firma działa zgodnie z zasadami i stawia na otwartość oraz uczciwość, co jest ważne zarówno dla pracowników, jak i klientów.
PRZYGOTUJ SWOJĄ FIRMĘ NA NOWE PRZEPISY DOTYCZĄCE OCHRONY SYGNALISTÓW!
Już 24 września 2024 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy prawne dotyczące ochrony sygnalistów. Czy Twoja firma jest na nie gotowa?
Twoja firma zatrudnia co najmniej 50 pracowników (bez względu na podstawę zatrudnienia)? Zgodnie z nowymi przepisami Twoim obowiązkiem jest wdrożenie regulaminu zgłoszeń wewnętrznych!
Kiedy procedura nie jest konieczna?
Procedura zgłoszeń wewnętrznych może być zbędna, jeśli firma nie zamierza jej przestrzegać lub działać zgodnie z regulacjami prawnymi. W takich przypadkach, posiadanie procedury może prowadzić do dodatkowych problemów, np. zarzutów o utrudnianie zgłoszeń.
Podsumowując, nawet jeśli prawo nie wymaga od nas wdrożenia procedury zgłoszeń wewnętrznych, istnieje wiele powodów, dla których warto rozważyć jej wprowadzenie. Jest to krok, który może przynieść korzyści zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne, wpływając na postrzeganie firmy przez rynek i klientów.
Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszam na naszą stronę internetową, gdzie znajdziecie pełną ofertę dotyczącą procedur zgłoszeń wewnętrznych. Możecie tam również zakupić wzory dokumentów lub zlecić nam kompleksowe wdrożenie. Do usłyszenia w kolejnym odcinku za dwa tygodnie!
Doceniasz tworzone przeze mnie treści?
Piotr Kantorowski
RADCA PRAWNY
Przedsiębiorcom służę pomocą w kwestiach związanych z prawem własności intelektualnej szczególnie w obszarze digital marketingu i IT. Tworzę też umowy tak, aby oddawały Twoje plany biznesowe i zabezpieczały firmę w najwyższym stopniu. Jeśli trzeba pomagam też poprowadzić spory korporacyjne lub z kontrahentami.
Skontaktuj się ze mną, chętnie odpowiem na Twoje pytania dotyczące naszej oferty i przedstawię rozwiązania dostosowane do Twojego biznesu.