Laserowa korekcja wzroku, protezy ortopedyczne… Tak, to wszystko umieszczamy na reklamach na Facebooku i działamy. Reklama jest naprawdę ważnym narzędziem handlowym. Nasza placówka medyczna musi być rozpoznawalna w całym kraju.
Cześć, tu Piotr Kantorowski, a to kolejny odcinek naszego podcastu “Prawo dla Biznesu”. Dzisiejszy temat odcinka to: Reklama podmiotów leczniczych. Temat ten jest mi szczególnie bliski, ponieważ czuję się kompetentny w tej dziedzinie. Mam doświadczenie w dziedzinie reklamy, ale jeszcze nie mieliśmy okazji poruszyć tematu reklamy podmiotów leczniczych.
Należy podkreślić, że bardziej interesuje mnie ten temat z perspektywy agencji marketingowych. Nasza kancelaria rzadko ma styczność z obsługą podmiotów leczniczych, chociaż czasem zajmujemy się pojedynczymi kwestiami. Nie oznacza to jednak, że nie mamy do czynienia z marketingiem tych podmiotów, bo tak właśnie jest. Często występuje taki scenariusz, że oceniam daną formę reklamy i wydaje mi się, że nie jest ona odpowiednia. W odpowiedzi słyszę jednak argumenty, że wystarczy wpisać pewne frazy w Google, aby natychmiast przyciągnąć uwagę.
Konkurencja między innymi podmiotami leczniczymi, które reklamują swoje gabinety i przychodnie. To często działa w ten sposób. Mimo to istnieje wiele reklam sprzecznych z prawem, ale o co tak naprawdę chodzi? To jest właśnie kwestia, którą chciałem dzisiaj szeroko omówić. Jednak nie będzie to łatwy temat, ponieważ będziemy mieli do czynienia z wieloma ustawami i przepisami prawny. Nazwałbym je aktami prawny, nie tylko ustawami, ale także uchwałami Naczelnej Izby Lekarskiej.
Ustawa o działalności leczniczej
Zacznijmy od ustawy o działalności leczniczej. Nie będę się zagłębiać w szczegóły tej ustawy. Skupię się na najważniejszych kwestiach, a najważniejszym aspektem w naszym przypadku jest to, że zgodnie z jednym z przepisów tej ustawy, podmioty świadczące usługi medyczne muszą udostępniać informacje publicznie o zakresie i rodzaju świadczeń zdrowotnych, które oferują. Jednak ważne jest, że te informacje nie mogą mieć cech reklamy. To oznacza, że nie tylko nie mogą być reklamą, ale w ogóle nie mogą wyglądać jak reklama. Co ważne, regulacja nie zakazuje promowania usług medycznych, ale ogranicza promowanie zakresu i rodzaju tych usług. Dlatego ważne jest dokładne zrozumienie, czym są te usługi zdrowotne. Obejmują one wszelkie działania służące utrzymaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia, a także inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów określających zasady ich wykonywania.
Porozmawiaj z ekspertem 🎯
Borykasz się z zagadnieniem, które tutaj poruszyłem? Skontaktuj się ze mną i ustalimy termin 15-minutowej konsultacji. Wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu!
Należy zwrócić uwagę, że niektóre zabiegi, zwłaszcza z zakresu medycyny estetycznej, nie są uważane za usługi zdrowotne. W szczególności chodzi tu o konsultacje ogólne dotyczące zdrowego stylu życia, prowadzone przez lekarzy w określonej specjalizacji. Tego rodzaju konsultacje nie są uważane za świadczenia zdrowotne, więc nie podlegają tym samym przepisom. Warto zauważyć, że minister zdrowia ma prawo kontrolować podmioty lecznicze pod kątem przestrzegania przepisów i zakazu reklamowania zakresu i rodzaju świadczeń zdrowotnych. Ponadto naruszenie tych przepisów może skutkować wszczęciem postępowania w sprawie wykroczeń.
Kolejnym aspektem regulacji dotyczących reklamy podmiotów leczniczych jest ustawa o zawodzie lekarza i lekarza dentysty oraz o izbach lekarskich. Członkowie izb lekarskich są zobowiązani do przestrzegania uchwał izb lekarskich oraz zasad etyki lekarskiej. Jedna z takich uchwał, która jest ważna w kontekście reklamy, ogranicza lekarzy i lekarzy dentystów w kwestii informowania o swoich usługach zdrowotnych. Mogą to robić tylko poprzez dwie stałe tablice ogłoszeniowe. Ponadto reklama w prasie musi być w rubryce dotyczącej usług medycznych, a informacje w książkach telefonicznych dotyczących usług lekarskich. Te regulacje dotyczą również informacji na stronach internetowych oraz specjalnych numerów telefonów informacyjnych.
Newsletter dla e-biznesu 🎉
Zapisz się do newslettera, uzyskaj dostęp do unikalnych treści tworzonych przez prawników naszej kancelarii oraz otrzymuj informacje o najważniejszych aktualnościach prawnych.
Klikając przycisk „Zapisuję się” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Prawna Kantorowski, Głąb i Wspólnicy Sp.j. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Reklama publiczna jest ograniczona w przypadku reklamy wyrobów medycznych, zwłaszcza tych przeznaczonych dla laików. Reklama nie może być kierowana do dzieci ani zawierać wizerunku pracowników służby zdrowia.
Niezależnie od tych ogólnych zasad istnieją również inne przepisy dotyczące reklamy podmiotów leczniczych. Na przykład niektóre zabiegi medycyny estetycznej nie mogą być reklamowane w sposób bezpośredni i agresywny, a promowanie ich musi być zgodne z przepisami etyki lekarskiej. Reklama podmiotów leczniczych musi być zgodna z prawem, ale również z zasadami etyki lekarskiej i ogólnie przyjętymi normami społecznymi. Wyjątkiem są reklamy informacyjne dotyczące specjalistycznych procedur medycznych, które są dostępne tylko dla wybranych pacjentów, na przykład w ramach badań klinicznych.
Podsumowując, reklama podmiotów leczniczych jest surowo regulowana i musi być zgodna z przepisami prawa oraz zasadami etyki lekarskiej. Nie można reklamować zakresu i rodzaju świadczeń zdrowotnych w sposób agresywny ani w sposób sugerujący, że jest to zwykły produkt czy usługa konsumencka. Warto dobrze poznać te przepisy, aby uniknąć nieporozumień i ewentualnych konsekwencji prawnych.
Doceniasz tworzone przeze mnie treści?
Piotr Kantorowski
RADCA PRAWNY
Przedsiębiorcom służę pomocą w kwestiach związanych z prawem własności intelektualnej szczególnie w obszarze digital marketingu i IT. Tworzę też umowy tak, aby oddawały Twoje plany biznesowe i zabezpieczały firmę w najwyższym stopniu. Jeśli trzeba pomagam też poprowadzić spory korporacyjne lub z kontrahentami.
Skontaktuj się ze mną, chętnie odpowiem na Twoje pytania dotyczące naszej oferty i przedstawię rozwiązania dostosowane do Twojego biznesu.