Co znajdziesz w tym materiale:
Jestem twórcą internetowym i zgłosił się do mnie potencjalny gość, który chciałby porozmawiać na temat, który jest ściśle związany z jego produktem, jego usługą i chce mi zapłacić za udział w moim podcaście na moim kanale YouTube, pod warunkiem, że w trakcie tej rozmowy będziemy krążyć wokół jego produktów i będę je zachwalać. Czy taka forma, takie działanie jest legalne?
https://bityl.co/E0of <- zapraszam również do zapoznania się z artykułem w tym temacie.
#reklama
Poradnik prawny dla influencerów i digital marketerów
132 odpowiedzi na pytania prawne najczęściej nurtujące biznes on-line. Kup z rabatem 15% z kodem PIOTR15 lub PAWEL15.
Cześć,
Z tej strony Piotr Kantorowski a to kolejny odcinek podcastu „Prawo dla biznesu”.
Będę miał poważne problemy u sporej części influencerów, ale takie działanie nie zawsze będzie legalne, a często może być wręcz nielegalne, co jest oczywiste w zestawieniu tych dwóch działań. W każdym razie problem polega na tym, że takie działanie może stanowić ukrytą reklamę. Zanim do tego przejdziemy wspomnę, że taka dokładnie sytuacja pojawia się jako osobna definicja, jako osobne zjawisko, jedynie w ustawie o radiofonii i telewizji, która raczej nie będzie nas tutaj interesowała, natomiast warto wspomnieć, że na jej kanwie zawsze zabronionym jest lokowanie tematu, które polega na tym, że przekaz handlowy ma polegać na nawiązaniu do towaru, usługi lub innych znaków towarowych w scenariuszu lub liście dialogowej audycji, w zamian za opłatę albo podobne wynagrodzenie. Ustawodawca zwrócił uwagę, że takie działania istnieją, więc nie będzie to podejrzewam, dla większości organów, a na pewno nie dla konkurencji takiego przedsiębiorcy, zaskoczeniem, że coś takiego może mieć miejsce.
Kiedy mamy do czynienia z ukrytą reklamą?
Przechodząc do tematu głównego, tak jak powiedziałem ustawa o radiofonii i telewizji interesuje nas tu jako sygnał, że w pewnych aktach prawnych jest to uregulowane wprost. Warto podkreślić, że nie ma takiej zasady, że skoro jest zakaz w ustawie o radiofonii i telewizji to będzie zakaz będzie obowiązywał na gruncie innych ustaw. Wręcz przeciwnie, ten zakaz ogranicza się do zakresu regulacji ustawy o radiofonii i telewizji i nie oznacza to, że każde tego typu działania będą na kanwie innych ustaw, dozwolone, ponieważ wejdą tu w grę regulacje dotyczące ukrytej reklamy i kryptoreklamy, czyli odpowiednio ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji i ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. Otóż problem polega na tym, że jeżeli w sposób nieodpowiedni skonfigurujemy naszą audycję, przekaz, to wyjdzie z tego ukryta reklama. Co prawda te regulacje różnią się od siebie, bo jedna wskazuje na konieczność odpłatnego ukrywania przekazu handlowego, druga niekoniecznie. Może wchodzić tutaj też w grę kwestia nieuczciwego zachwalania i to też będzie czyn nieuczciwej konkurencji. W każdym razie jeżeli w sposób należyty nie podkreślimy, że jednak rozmawiamy na zlecenie tej firmy, w jakiś sposób wpływa na tą audycję, mówiąc w języku prawa prasowego, że jest to bardziej artykuł czy nagranie sponsorowane, to będzie można z łatwością postawić zarzut, że ten przekaz reklamowy został w dużej mierze ukryty. Nie ma jakichś takich rozwiązań, których nie spotyka się w Internecie żeby jakoś w tym wszystkim jednak postąpić legalnie, a zarazem nie stracić kontrahenta. Wystarczy wskazać na to, że dany odcinek jest sponsorowany przez daną firmę czy wydawcę, jeżeli rozmawiamy np. o książce. Co istotne warto byłoby przeprowadzić tą rozmowę z jakimś takim związkiem z rzeczywistością, czyli jeżeli nie korzystamy z danych towarów to nie kłammy, że tak jest. Jeżeli skorzystaliśmy z nich raz to też nie przekazujmy, że korzystamy z nich zawsze. A jeżeli będzie sytuacja, że ten towar nam się nie przydał i nam się nie podoba to albo nie bierzmy zlecenia, albo starajmy się zadawać pytania naszemu gościowi, a nie przedstawiać swoje tezy, które są bynajmniej rzeczywiście inne niż to, co mówimy do naszych odbiorców. Nie mam na myśli tego, że wpłynie to negatywnie na naszą wiarygodność do nich, to będzie wtedy już stanowiło działanie bezprawne.
Porozmawiaj z ekspertem 🎯
Borykasz się z zagadnieniem, które tutaj poruszyłem? Skontaktuj się ze mną i ustalimy termin 15-minutowej konsultacji. Wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu!
Jak poinformować o płatnej współpracy w ramach podcastu?
Podsumowując, jeżeli ktoś płaci nam za udział w naszym kanale podcastowym, youtubowym czy za wywiad na blogu, a tematem tego nie ma być określona sytuacja, przekazanie wiedzy merytorycznej, a towar lub konkretna usługa tego gościa to warto żebyśmy przeanalizowali czy nie przybierze to formuły, która na kanwie ustawy o radiofonii i telewizji nazywana jest lokowaniem tematu, natomiast w naszym przypadku byłoby to bardziej ukrytą reklamą, kryptoreklamą albo czynem nieuczciwej konkurencji. O tym warto pamiętać, bo warto też wiedzieć, ale o tym będzie inny odcinek, że za takie działa stanowiące czyn nieuczciwej konkurencji odpowiada marketer influencer, który ich dokonał, jak i przedsiębiorca, którego one dotyczą. Także ponosimy na równi z naszym kontrahentem odpowiedzialność i ryzyko tego typu działań. Rozumiem, że są one powszechne w Internecie, ale wydaje mi się, że nie są aż tak powszechne jak niektórzy twierdzą. A z pewnością te skrajne działania, o których wspominałem, nie są działaniami legalnymi i to, że inni robią rzeczy, które są bezprawne nie oznacza, że my też takie rzeczy musimy robić.
Jeszcze raz zachęcam was, jeżeli macie ochotę na więcej tego typu treści, do zapoznania się z książką „Poradnik dla influencerów i digital marketerów”, który napisałem wraz z moim wspólnikiem Pawłem Głąb, który został wydany przez wydawnictwo „Od Nowa”.
Do usłyszenia!
Doceniasz tworzone przeze mnie treści?
Piotr Kantorowski
RADCA PRAWNY
Przedsiębiorcom służę pomocą w kwestiach związanych z prawem własności intelektualnej szczególnie w obszarze digital marketingu i IT. Tworzę też umowy tak, aby oddawały Twoje plany biznesowe i zabezpieczały firmę w najwyższym stopniu. Jeśli trzeba pomagam też poprowadzić spory korporacyjne lub z kontrahentami.
Skontaktuj się ze mną, chętnie odpowiem na Twoje pytania dotyczące naszej oferty i przedstawię rozwiązania dostosowane do Twojego biznesu.