Co znajdziesz w tym materiale:
Jeżeli planujesz promować swoją firmę, idee, czy pomysł z wykorzystaniem materiałów z sesji fotograficznej z udziałem modelki/modela, to niewątpliwie ważnym jest posiadanie odpowiednio przygotowanej umowy. Dzięki temu nie tylko każda ze stron umowy będzie znać jasno swoje prawa i obowiązki, ale także dlatego, że z taką umową wiąże się szereg istotnych kwestii prawnych, na które powinieneś zwrócić uwagę żeby uniknąć ewentualnych nieporozumień, czy problemów prawnych.
Przedmiot umowy z modelem o udział w sesji fotograficznej
Jak każda umowa, tak i umowa z modelem o udział w sesji fotograficznej powinna mieć jasno określony przedmiot tj. z takiej umowy powinny jasno wynikać jakie są wzajemne świadczenia stron, oraz co strony dzięki tej umowie chcą osiągnąć. Dlatego z brzmienia umowy powinno jednoznacznie wynikać, że w konkretnym czasie i miejscu model zobowiązuje się do pozowania w sesji fotograficznej za umownym wynagrodzeniem. Tutaj ważnym jest aby precyzyjnie określić miejsce lub miejsca wykonywania sesji fotograficznej oraz czas jej trwania.
Ponadto dobrze jest określić konkretnie – powiedzieć można – zadania modela, które ma wykonać w ramach pozowania, jak również całą koncepcję kreatywną związane z sesją oraz jego pracą. Można to zrobić bezpośrednio w samej umowie lub z załączaniu do umowy, który stanowi jej integralną treść.
Z reguły oczywistym wydaje się, iż to organizator sesji fotograficznej jest zobowiązany do zapewnienia modelowi niezbędnych rekwizytów, niemniej dobrze jest wyraźnie zapisać ten fakt w umowie o udział w sesji fotograficznej szczególnie jeśli modela wybraliśmy ze względu między innymi na jego w ten czy inny sposób charakterystyczny sposób ubierania się. Warto sprecyzować tak kwestie rekwizytów, jak i to, że w ramach sesji mogą być tworzone zarówno zdjęcia jak i filmy w zależności od przyjętej koncepcji kreatywnej.
Dzięki jasnemu sprecyzowaniu powyższych kwestii umowa będzie konkretnie określać obowiązki modela w ramach pozowania, wynagrodzenie modela, jak również obowiązki organizatora związane z przygotowaniem sesji.

Porozmawiaj z ekspertem 🎯
Borykasz się z zagadnieniem, które tutaj poruszyłem? Skontaktuj się ze mną! Wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu.
Wynagrodzenie modela w umowie o udział w sesji fotograficznej
W umowie z modelem o udział w sesji fotograficznej poza konkretyzacją przedmiotu umowy, należy także konkretne ustalić wynagrodzenie modela oraz sposób i termin jego zapłaty. Tutaj należy zwrócić uwagę na określenie kwoty wynagrodzenia, a w szczególności czy powinna być to kwota netto czy brutto. Jeżeli model prowadzi działalność gospodarczą to dobrze jest zapisać kwotę wynagrodzenia w wysokości netto, z informacją, że do rzeczonej kwoty zostanie doliczony obowiązujący podatek VAT wedle obowiązujących w chwili powstania obowiązku podatkowego stawek. Natomiast jeżeli model jest osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej, to jego kwota wynagrodzenia winna być ujęta jako brutto.
Ponadto dobrze jest określić konkretny termin zapłaty wynagrodzenia oraz jego sposób zapłaty np. że wynagrodzenie zostanie zapłacone przelewem na rachunek bankowy modela wskazany poniżej w treści umowy w terminie dla przykładu 14 dni, od dnia zakończenia sesji fotograficznej.
Warto także wskazać w treści umowy że zapłata wynagrodzenia zostanie dokonana po prawidłowo wystawionej i dostarczonej fakturze VAT przez modela. Jeżeli faktura będzie doręczana elektronicznie, to w umowie dobrze jest wpisać, że organizator sesji upoważnia modela do przesłania faktury VAT w formie elektronicznej oraz wskazać konkretny adres e-mail do przesłania rzeczonej faktury.
W ten sposób sprecyzujesz sposób rozliczenia się z modelem oraz unikniesz ewentualnych nieporozumień na tym polu.
Zgoda modela na wykorzystanie wizerunku w umowie o udział w sesji fotograficznej
Bardzo istotnym elementem umowy z modelem o udział w sesji w sesji fotograficznej jest zgoda modela na wykorzystanie jego wizerunku w związku z sesją, w której ma pozować. Choć z przepisów wynika, że w przypadku odpłatnego pozowania przyjmuje się, że zgoda taka została udzielona to warto jednak wiedzieć, że nie ma już jasności, czy dotyczy to także filmów, a co gorsza – strony mogą zupełnie inaczej wyobrażać sobie zakres tej zgody. Stąd niezmiennie istotnym jest odpowiednie określenie rzeczonej zgodny modela w treści umowy lub jako załącznik do umowy.
Dlatego dobrze jest w umowie z modelem o udział w sesji fotograficznej wprost wskazać, że model wyraża zgodę, bez ograniczeń terytorialnych i czasowych, na wykorzystanie jego wizerunku utrwalonego na zdjęciach i filmach wykonanych podczas sesji fotograficznej, do celów marketingowych, reklamowych, promocyjnych i informacyjnych organizatora sesji w ramach umownego wynagrodzenia. Co więcej dobrze jest także wskazać wprost w umowie, że zgoda na wykorzystanie wizerunku modela obejmuje w szczególności wykorzystywanie wizerunku na stronach internetowych organizatora sesji, a ponadto w: reklamie, mediach społecznościowych, w drukowanych materiałach reklamowych oraz w ramach innych działań promocyjnych prowadzonych przez organizatora.
Jak zapewne wiesz zdjęcia lub filmy po wykonaniu sesji, będą przez fotografa odpowiednio modyfikowane. W związku z tym w kontekście zgody modela na wykorzystanie wizerunku dobrze jak umowa określa wprost, że zgoda na wykorzystanie wizerunku modela obejmuje także wszelkiego rodzaju modyfikacje zdjęć lub filmów jak np. edycja kolorów, retusz, zmiany tła itp. Dobrze jest wprost ująć wszystkie możliwe modyfikacje i tutaj warto skonsultować z fotografem zakres tych modyfikacji, aby następnie wyszczególnić je w umowie. Powyższe jest tak istotne, gdyż wizerunek modela to nie tylko jego dobro chronione prawem ale także jego dana osoba.
Musisz jednak wiedzieć, że zgoda modela może zostać cofnięta w każdym czasie. Co prawda, jeśli z umowy wynika, że model wyraża zgodę na wykorzystywanie jego wizerunku bez ograniczeń czasowych to nie sposób przyjąć inaczej jak tylko, że jednocześnie zobowiązuje się nigdy nie wycofywać zgody na wykorzystywanie jego wizerunku. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w umowie z modelem o udział w sesji fotograficznej kwestię tę uregulować inaczej i dla przykładu określić terminie, w którym model nie cofnie zgodny np. w ciągu 2 lat od wykonania sesji lub od upublicznienia pierwszego materiału zawierającego wizerunek modela w związku z sesją fotograficzną. Warto dodać, choć i tak wynika to z przepisów prawa, że jeśli mimo to zgoda zostanie cofnięta przed czasem, na który została udzielona to będzie to działanie pod rygorem odpowiedzialności za poniesioną szkodę.
Co do zasady zgoda może być cofnięta w każdej formie, niemniej warto w umowie z modelem o udział w sesji fotograficznej zastrzec, że cofniecie zgody wymaga określonej formy np. formy pisemnej pod rygorem nieważności. Dzięki temu uniknie się ewentualnych nieporozumień co do faktycznego cofnięcia zgody oraz skuteczności takiego oświadczenia woli.

LEGALNA SESJA ZDJĘCIOWA
PAKIET DOKUMENTÓW
Pakiet dokumentów LEGALNA sesja zdjęciowa z udziałem modelki/modela zawiera zestaw kluczowych dokumentów, które wykorzystasz przeprowadzając zgodnie z prawem sesję zdjęciową przy współpracy fotografem.
Kary umowne w umowie z modelem o udział w sesji fotograficznej
W umowie z modelem o udział w sesji fotograficznej dobrym rozwiązaniem jest zastrzeżenie kar umownych, tym bardziej jeżeli sesja fotograficzna to początek działań marketingowych lub promocyjnych na skalę krajową lub międzynarodową.
W kontekście kar umownych istotna jest kwestia zgody modela na wykorzystanie jego wizerunku. Jak już wiesz, model może cofnąć zgodę na wykorzystanie jego wizerunku, a Ty co najwyżej możesz dochodzić w związku z tym odszkodowania. Niemniej nie można zabronić modelowi cofnięcia zgody. Jednakże w umowie z modelem o udział w sesji fotograficznej można zastrzec karę umowne na wypadek cofnięcia zgody przez modela. Postanowienie umowne wprowadzające do umowy taką karę może wskazywać dla przykładu, że kara umowa ma zastosowanie jeżeli, cofniecie zgodny nastąpi w określonym czasie np. w ciągu 2 lat od wykonania sesji albo nie uzależniać zastosowania kary umowne tylko w przypadku cofnięcia zgody w określonym przedziale czasowym, lecz wprowadzić taką karę za cofnięcie tej zgody w jakimkolwiek przypadku. Wówczas w przypadku cofnięcia zgody na wykorzystanie wizerunku model zapłaci organizatorowi sesji określoną sumę pieniężną tytułem kary umowne każdorazowo z zastrzeżeniem, że nie wyłącza to możliwości dochodzenia odszkodowania w pełnej wysokości jeżeli wysokość wyrządzonej szkody w związku z cofnięciem zgody przewyższy wysokość zastrzeżonej kary umownej i zastrzegliśmy możliwość dochodzenia pełnego odszkodowania w umowie.
Ponadto w umowie z modelem o udział w sesji fotograficznej warto również zastrzec karę umową dot. sytuacji, w której model z nieuzasadnionych przyczyn nie stawia się w miejscu wykonania sesji fotograficznej. Z oczywistych przyczyn taka sytuacja narazi nas na koszty, a nie chcemy być zobowiązani przed sądem, żeby szczegółowo je wyliczać.
Powyższe zabiegi stanowią swoiste zabezpieczenie trwałości umowy, gdyż dzięki nim model nie wycofa zgody na wykorzystanie wizerunku z błahych powodów lub z ich braku, jak również będzie zobowiązany do stawiennictwa się w miejscu i czasie wykonania sesji fotograficznej. Ponadto w sytuacji spornej, kary umowne stanowią swego rodzaju ułatwienie w dochodzeniu odszkodowania.
Co do wysokości rzeczonych kar umownych, to dobrą praktyką jest uwzględnianie wynagrodzenia modela przy obliczaniu wysokości kary umownej np. że kara umowa to dwukrotność lub trzykrotność wynagrodzenia umownego modela,. Dzięki temu uniknie się sytuacji, iż sąd w ewentualnym procesie dokona miarkowania kary umownej, co będzie w praktyce skutkowało częściowym oddaleniem powództwa i poniesieniem kosztów procesu związanych z częściowym oddaleniem powództwa. Aby tak się nie stało kara umowna nie powinna być abstrakcyjna, lecz jej wysokość powinna korelować z charakterem całej umowy, w tym w szczególności trzeba uwzględnić osobę modela, jego rozpoznawalność, wynagrodzenie umowne modela oraz charakter działań marketingowych i promocyjnych, w ramach których organizowana jest sesja fotograficzna.
Umowa o udział w sesji fotograficznej z modelem z za granicy
Może zdarzyć się tak, że do udziału w sesji zatrudnisz modeli z za granicy. Jeżeli współpracujesz z modelem z innego państwa, to powinieneś jasno określić w umowie, że w sytuacji ewentualnego sporu sądowego będzie mieć zastosowanie prawo Polski oraz że umowa podlega jurysdykcji sądów polskich. Dzięki temu jeżeli w związku z umową doszłoby do sporu sądowego np. z tytułu zapłaty kary umownej lub w związku z odszkodowaniem, to sprawa będzie toczyć się w Polsce wg prawa polskiego, a nie np. w kraju, z którego pochodzi model oraz wg prawa tego państwa. W sytuacji spornej jest to niewątpliwie przydatne postanowienie umowne jeżeli druga strona to osoba z poza granicy Polski.
Podsumowanie – umowa z modelem sesja fotograficzna
Jak już wiesz z umową z modelem o udział w sesji wiąże się szereg istotnych kwestii. Te najistotniejsze przedstawiono powyżej. Oczywiście poza nimi w tego typu umowie można dodać także szereg kwestii pobocznych, jak zakaz konkurencji czy też klauzulę poufności oraz kary umowne za naruszenie tychże, jeżeli jest to konieczne z uwagi na charakter współpracy. Umowa z modelem o udział w sesji fotograficznej powinna także zawierać klauzulę informacją RODO dotyczącą przetwarzania danych osobowych dla modela, czy to w formie załącznika czy też postanowienia umownego. Jeżeli przyjętej koncepcji kreatywnej będzie wynikać, iż pozowanie modela będzie jednocześnie artystycznym wykonaniem, co czasami jest możliwe, to w umowie z modelem należy również określić zasady przeniesienia prawa do korzystania z artystycznego wykonania. Ważnym jest, aby umowa z modelem o udział w sesji miała charakter indywidulany, dostosowany do okoliczności związanych z konkretną sesją.
Marcin Sierżęga
PRAWNIK
Zajmuję się sprawami z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego. Przedsiębiorcom pomagam głównie w procesach sądowych. Specjalizuję się również w prawie własności intelektualnej, w szczególności w ochronie znaków towarowych. Wspieram firmy w zabezpieczeniu umów i biznesu.
Skontaktuj się ze mną, chętnie odpowiem na Twoje pytania dotyczące naszej oferty i przedstawię rozwiązania dostosowane do Twojego biznesu.
