Kwestia przeniesienia majątkowych praw autorskich pojawia się też w przypadku tworzenia strony internetowej dla klienta. Tu w zasadzie wszystkie moje uwagi dotyczące przeniesienia prawa do logotypu będą w całości aktualne. Musisz jednak pamiętać, że najczęściej strony internetowe nie są tworzone od podstaw, a w oparciu o tak zwane szablony (np. WordPress), do których można tylko nabyć licencję.
Przeniesienie majątkowych praw autorskich na klienta będzie więc najczęściej dotyczyć tylko tych elementów strony, które sam kreatywnie stworzyłeś. Wszystkie zamieszczone na niej gotowe szablony czy też tak zwane „wtyczki” są objęte wyłącznie licencją producenta, a tym samym do tych elementów strony internetowej majątkowych praw autorskich nie będziesz mógł przenieść. Warto też wiedzieć, że często w przypadku tworzenia przez programistę kodu źródłowego w związku z zleceniem mu wykonania danej funkcjonalności może on nie być skłonny do przeniesienia do niego majątkowych praw autorskich. W tym przypadku powinieneś podejść do tego z dużą dozą wyrozumiałości, ale też nie zapominając o własnych interesach.
Możliwość przeniesienia majątkowych praw autorskich
Musisz też pamiętać, że korzystanie z oprogramowania open source wcale nie ułatwia sprawy. W tym przypadku także nie możesz przenieść na swojego klienta majątkowych praw autorskich, ponieważ ich po prostu nie posiadasz. Co więcej, warto co najmniej przejrzeć licencję na darmowe oprogramowanie wykorzystywane przy tworzeniu strony. W wielu przypadkach jest ono bowiem faktycznie darmowe, ale wyłącznie pod warunkiem dopełnienia określonych obowiązków wynikających z umowy, takich jak na przykład zamieszczenia na stronie wskazanych w umowie informacji.
W tym kontekście pamiętaj więc przede wszystkim o tym, żeby w Twojej umowie z klientem nie znalazły się postanowienia, z których będzie wynikać, że przeniesiesz na niego majątkowe prawa autorskie do całej strony internetowej albo że w ogóle takie prawa do całości posiadasz.
Zawierając umowę na wykonanie strony internetowej, pamiętaj także, żeby sprecyzować, czy zamieszczane na niej zdjęcia lub teksty mają być dostarczone przez Ciebie, czy może przez klienta. W przypadku fotografii koniecznie sprecyzuj także, czy mają to być materiały stockowe, czy wykonane specjalnie na potrzeby danej strony i danej firmy. Tylko wtedy masz pewność, że unikniesz późniejszych nieporozumień z klientem. Analogicznie, nie zaszkodzi jeśli w takiej umowie sprecyzujesz po czyjej stronie spoczywa przygotowanie tekstów. Precyzja w tym zakresie na etapie podpisywania umowy wyłącza późniejsze problemy na etapie jej wykonywania.
Doceniasz tworzone przeze mnie treści?
Piotr Kantorowski
RADCA PRAWNY
Przedsiębiorcom służę pomocą w kwestiach związanych z prawem własności intelektualnej szczególnie w obszarze digital marketingu i IT. Tworzę też umowy tak, aby oddawały Twoje plany biznesowe i zabezpieczały firmę w najwyższym stopniu. Jeśli trzeba pomagam też poprowadzić spory korporacyjne lub z kontrahentami.
Skontaktuj się ze mną, chętnie odpowiem na Twoje pytania dotyczące naszej oferty i przedstawię rozwiązania dostosowane do Twojego biznesu.