238
0

Jak prawidłowo podawać cenę? Oczywiste błędy, które mogą drogo kosztować!

238
0

W zasadzie do czasu wejścia w życie polskich przepisów implementujących Omnibusa niewiele mówiło się o tym jak prawidłowo komunikować cenę w ofercie. Oczywiście temat – rzecz można – istniał, ale raczej na marginesie całego biznesu tak B2C, jak i B2B. Sytuacja zmieniła się jednak z 1 stycznia 2023 r., kiedy na przedsiębiorców nałożono obowiązek podawania najniższej ceny z ostatnich 30 dni przed obniżką. Jak się jednak okazuje, prócz tej oczywistej kwestii w sprawie jest nieco więcej gwiazdek, kruczków i haczyków, o których warto wiedzieć, ponieważ brak wiedzy w tym zakresie prowadzi tylko w jednym kierunku to jest do znaczących kar ze strony UOKiK. 

W tym artykule nie chce odnosić się do wiedzy powszechnej i kwestii, które można znaleźć w tysiącu innych artykułach, a chcę napisać o kilku mniej oczywistych przypadkach, z którymi można było zetknąć się w ostatnim czasie jeśli ktoś śledzi uważanie komunikaty UOKiK.

Porozmawiaj z ekspertem 🎯

Borykasz się z zagadnieniem, które tutaj poruszyłem? Skontaktuj się ze mną i ustalimy termin 15-minutowej konsultacji. Wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu!

Jeśli usługa jest płatna napisz o tym!

Zacznę od kwestii, która jest najświeższa. Cóż, w Internecie można wielokrotnie skorzystać z danej usługi czy to jednokrotnie, czy przez pewien czas nieodpłatnie. Rzecz w tym, że jeśli dana usługa jest wyłącznie płatna to koniecznie musimy o tym zakomunikować w sposób, który będzie jasny, zrozumiały i przede wszystkim dostępny dla użytkowników już w momencie, w którym będą rozważać skorzystanie z takiej usługi. W żadnym przypadku ścieżka sprzedażowa nie może przedstawiać się w ten sposób, że konsument dowiaduje się o odpłatności usługi dopiero po włożeniu wysiłku w otrzymanie rezultatu takiej usługi.

Takie właśnie jest stanowisko UOKiK, który w ostatnich dniach wszczął postępowanie dotyczące jednego z portali z generatorami do CV, gdzie użytkownik dowiadywał się, że usługa jest płatna dopiero na etapie po wprowadzeniu wszystkich danych koniecznych do wygenerowania tego dokumentu.

Na tym jednak wspomniana sprawa się nie kończy, ponieważ w tym przypadku przedsiębiorca nie poinformował konsumentów w sposób transparentny jeszcze o jednej kwestii. Chodziło o taki nisan jak rozliczenie tej usługi w najmniej chyba w tym przypadku oczywistym modelu subskrypcyjnym! Jak donosi UOKiK wielu konsumentów pisało skargi wyjaśniając, że bodaj przedostatnią rzeczą na świecie, której by się spodziewali było to, że uiszczając opłatę za wygenerowanie CV przystępują do comiesięcznej subskrypcji tej usługi.

Cena musi być aktualna

Niby nic bardziej oczywistego jak to, że zamieszczając informację o cenie powinniśmy w pierwszym rzędzie zadbać o to, żeby ta była aktualna. Niemniej jak pokazuje życie sprawa nie jest jednak, aż tak oczywista jak można by pomyśleć. 

W ostatnim czasie UOKiK “zwrócił uwagę” jednemu z portali, że nie tylko nie przystoi posiadać na swojej stronie internetowej nieaktualnych cen to jeszcze takie działanie, kiedy można mu przypisać swoistą intencjonalność, a nie przypadkowość i incydentalność może naruszać zbiorowe interesy konsumentów. Dlaczego to ważne? Gdyby taki zarzut się potwierdził to za tego typu praktyki będzie grozić administracyjna kara pieniężna w wysokości do 10% obrotu z roku poprzedniego.

Ceny “do” nie powinny być jak Yeti

Część portali promuje swoją ofertę pokazując najniższą cenę, za którą można kupić dany produkt czy usługę. Nic w tym wydawać by się mogło złe. Jak jednak pokazuje życie nie zawsze sprawa jest tak prosta szczególnie jeśli w swoim serwisie doliczasz opłatę serwisową. 

Rzecz w tym, że zdaniem UOKiK jeśli realnie nie można za daną cenę kupić danych towarów czy usług ponieważ w ramach platformy zawsze dolicza się dodatkowe opłaty to taka komunikacja cenowa po prostu wprowadza w błąd. Jeśli tak będzie oceniona komunikacja cenowa to ponownie – przedsiębiorcy grozi kara do 10% obrotu z roku poprzedniego.

Przyznajesz rabat za zgodę marketingową, albo e-fakturę? Pamiętaj o tej jednej rzeczy!

Zachęta do wyrażenia zgody marketingowej, czy też do zgody na otrzymanie e-faktur jest jak najbardziej ok. Taką zachętą może być dla przykładu rabat przyznany każdemu klientowi, który takiej zgody udzieli. Nie oznacza to jednak, że w tym przypadku nie ma zupełnie żadnych ryzyk prawnych, które wiążą się z ich stosowaniem. 

Rzecz w tym, że zakładając nawet taki obrót sprawy, że każdy klient takowe zgody nam wyrazi to jednak ceny po rabacie nie możemy komunikować w tym przypadku jako ceny regularnej ceny z uwzględnieniem tego rabatu. Taka polityka może być tym bardziej groźna jeśli w danym przypadku taki rabat może zostać cofnięty co jest oczywiście możliwe tylko w przypadku usług subskrypcyjnych. Jego cofnięcie w przypadku jednorazowej sprzedaży towaru należałoby uznać za w każdym przypadku niedopuszczalne.

Ceny same nie rosną! 

Warto też przypomnieć, że w przypadku usług subskrypcyjnych należy odrzucić do niedawna tak powszechną teorie samo rosnących cen! W czym rzecz? Kwestia dotyczy usług subskrypcyjnych ale warto o niej wiedzieć nawet dla własnego bezpieczeństwa prawnego jeśli nie korzystamy z modelu subskrypcyjnego.

Rzecz w tym, że jeśli świadczymy usługi w formule subskrypcyjnej to może być też tak, że cena po roku, czy dwóch z ekonomicznego punktu widzenia powinna być wyższa niż ta, która zaoferowaliśmy na początku. Zgodnie jednak ze stanowiskiem UOKiK, aby tak się stało musimy przede wszystkim pamiętać o kilku kwestiach. 

Przede wszystkim dobry regulamin usługi to podstawa! Jeśli chcemy zwiększać ceny to musimy to przewidzieć w regulaminie i to nie w formie ogólnego postanowienia, które po prostu przewidywać będzie możliwość ich zmiany. Powinniśmy wprost wskazać sytuacje, w których będzie to możliwe. Po drugie, jeśli zdecydujemy się na na tak zwane klauzule inflacyjne uzależniające wzrost ceny od inflacji to z jednej strony takie postanowienie powinno wskazywać na maksymalny wzrost w danym okresie, a z drugiej – być zastrzeżone na korzyść obu stron. Po trzecie, ceny nie powinny wzrastać same, a dopiero po wyrażeniu na to przez klienta wyraźnej zgody!

Podsumowanie

W tym artykule przedstawiłem tylko mniej oczywiste kwestie związane z komunikacją cenową. Prócz tych przykładów wymogów prawnych jest tu znacznie więcej i mogę powiedzieć, że wciąż nawet tak szeroko komentowane kwestie jak obniżki cen potrafią budzić wątpliwości i to na znacznie większą skalę niż można by zakładać. Co istotne, w ostatnim czasie UOKiK bardzo upodobał sobie tę tematykę i co raz częściej nakłada kary za nieprawidłową komunikację cenową stąd warto być w tym temacie na bieżąco!

Doceniasz tworzone przeze mnie treści?

Piotr Kantorowski
RADCA PRAWNY

Przedsiębiorcom służę pomocą w kwestiach związanych z prawem własności intelektualnej szczególnie w obszarze digital marketingu i IT. Tworzę też umowy tak, aby oddawały Twoje plany biznesowe i zabezpieczały firmę w najwyższym stopniu. Jeśli trzeba pomagam też poprowadzić spory korporacyjne lub z kontrahentami.

Skontaktuj się ze mną, chętnie odpowiem na Twoje pytania dotyczące naszej oferty i przedstawię rozwiązania dostosowane do Twojego biznesu.