Co znajdziesz w tym materiale:
W dobie nagłych i trwałych zmian technologicznych, które coraz mocniej wpływają na różne sfery naszego życia, również wymiar sprawiedliwości nie pozostaje w tyle. Elektroniczne Postępowanie Upominawcze (EPU) miało stać się jednym z nowoczesnych narzędzi, które pozwala na uproszczenie i przyspieszenie dochodzenia roszczeń pieniężnych. Czy jednak rzeczywiście jest ono pomocne w windykacji należności? Kto może skorzystać z tego rozwiązania i kiedy jest ono szczególnie skuteczne? Sprawdźmy to!
Czym właściwie jest EPU?
Elektroniczne Postępowanie Upominawcze zostało wprowadzone w 2009 r. Jest to szczególny rodzaj postępowania, który stworzono z myślą o uproszczeniu i skróceniu czasu trwania spraw związanych z dochodzeniem roszczeń pieniężnych. EPU dedykowane jest przede wszystkim prostym sprawom, w których stan faktyczny jest jednoznaczny i nie wymaga prowadzenia skomplikowanych dowodów. Mówiąc innymi słowy, sprawa nie powinna budzić wątpliwości na piśmie, bo rzecz jasna w ocenie drugiej strony postępowania rzeczy mogą się mieć zupełnie inaczej.
Warto zwrócić uwagę, że e-sąd – czyli sąd, który zajmuje się postępowaniem upominawczym online – przyjmuje jedynie sprawy dotyczące roszczeń pieniężnych. Mimo że można w nim dochodzić należności w sprawach cywilnych, gospodarczych, a także dotyczących stosunków pracy, EPU nie rozpatruje spraw związanych z mobbingiem czy alimentami. Sprawy rodzinne czy ubezpieczenia społeczne, jak również niektóre postępowania specjalistyczne, jak postępowanie nakazowe, muszą być prowadzone przed właściwymi sądami, a nie w trybie elektronicznym.
Porozmawiaj z ekspertem 🎯
Borykasz się z zagadnieniem, które tutaj poruszyłem? Skontaktuj się ze mną! Wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu.
Jak przebiega windykacja w EPU?
Elektroniczne Postępowanie Upominawcze wyróżnia się tym, że komunikacja pomiędzy stronami, a sądem odbywa się drogą elektroniczną. Powód, czyli osoba dochodząca roszczeń, może złożyć pozew oraz inne pisma procesowe za pośrednictwem systemu teleinformatycznego e-sądu. Co istotne, pozwany ma wybór – może odpowiedzieć na pozew elektronicznie lub tradycyjnie, w formie papierowej. Obecnie co raz częściej zdarza się, że jednak cała sprawa toczy się wyłącznie online.
Nakaz zapłaty oraz klauzula wykonalności, które wydaje sąd, mają postać elektroniczną i są dostępne w systemie. Jednakże sam nakaz zapłaty musi zostać doręczony pozwanemu w formie papierowej co wiąże się z tym, że żaden przepis nie obliguje, ani do posiadania konta w EPU, ani do korzystania z niego, chyba że w ramach konkretnego postępowania. Pozwany może wnieść sprzeciw zarówno elektronicznie, jak i listownie.
Jeśli chodzi o praktyczne kroki windykacji w EPU, proces wygląda następująco:
- Powód składa pozew do e-sądu.
- Sąd wydaje nakaz zapłaty.
- Jeśli pozwany nie uiści należności ani nie wniesie sprzeciwu w terminie 14 dni, powód składa wniosek o nadanie klauzuli wykonalności.
- Po otrzymaniu klauzuli, powód może skierować sprawę do komornika celem egzekucji.
Należy pamiętać, że pozwany zawsze ma prawo wnieść sprzeciw, co automatycznie powoduje umorzenie postępowania w EPU i dalsze prowadzenie sprawy już w sposób ujmijmy
to „tradycyjny”. Co istotne, pod warunkiem wystąpienia przez powoda z pozwem do „zwykłego sądu” w terminie trzech miesięcy od dnia wydania postanowienia o umorzeniu w EPU, wniesienie sprawy do EPU przerywa bieg przedawnienia.
Ile kosztuje windykacja w EPU?
Koszty postępowania w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym zależą od wartości przedmiotu sporu. Generalnie jednak, EPU jest tańsze niż tradycyjne postępowanie sądowe. Opłata sądowa w EPU wynosi 1,25% wartości przedmiotu sporu, ale nie może być mniejsza niż 30 zł. Co więcej, wszelkie opłaty sądowe wnosi się wyłącznie drogą elektroniczną,
za pośrednictwem dedykowanego systemu płatności.
Newsletter dla e-biznesu 🎉
Zapisz się do newslettera, uzyskaj dostęp do unikalnych treści tworzonych przez prawników naszej kancelarii oraz otrzymuj informacje o najważniejszych aktualnościach prawnych.
Klikając przycisk „Zapisuję się” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Prawna Kantorowski, Głąb i Wspólnicy Sp.j. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Kiedy warto skorzystać z EPU?
EPU może okazać się idealnym rozwiązaniem w sprawach dotyczących prostych roszczeń pieniężnych, w których stan faktyczny jest jednoznaczny i nie wymaga skomplikowanego postępowania dowodowego. To narzędzie szczególnie polecane jest osobom i firmom, które chcą szybko i efektywnie dochodzić należności.
Jedną z największych zalet EPU jest tzw. fikcja doręczenia. Oznacza to, że nakaz zapłaty uznaje się za skutecznie doręczony, jeśli został wysłany na adres ujawniony w rejestrze PESEL, nawet jeśli pozwany faktycznie tam nie mieszka. W EPU doręczenia komornicze nie obowiązują. To ważne, zwłaszcza w sytuacjach, gdy dłużnik nie podaje swojego aktualnego adresu zamieszkania, ale jego numer PESEL jest znany – wówczas doręczenie nakazu zapłaty będzie uznane za skuteczne. Jest to jednak broń obosieczna. W stosunku do dłużnika bowiem zależeć nam będzie na „odbiorze” przez niego przesyłki. W sytuacji jednak gdy to my nim jesteśmy wobec braku bieżącego aktualizowania danych adresowych w rejestrach (CEIDG/KRS), pismo będzie doręczane na stary adres i po pewnym czasie będzie uznane za doręczone ze wszelkimi negatywnymi skutkami procesowymi. Jeśli adres ten nie był jednak adresem zamieszkania pozwanego to pozostaje, może wówczas wystąpić ze skargą o wznowienie postępowania z tym jednak że należy wykazać, iż nie doszło do rzeczywistego doręczenia, a tym samym do naruszenia prawa do obrony. W innych konfiguracjach może być też zasadne złożenie wniosku o przywrócenie terminu. Dlatego tak ważne jest aktualizowanie adresów w rejestrach.
Podsumowanie
Elektroniczne Postępowanie Upominawcze to niewątpliwie przydatne narzędzie, które może znacząco przyspieszyć proces windykacji należności. Jest ono szczególnie korzystne
w prostych sprawach, w których nie ma potrzeby prowadzenia skomplikowanego postępowania dowodowego. EPU pozwala oszczędzić czas i koszty, a także wykorzystać nowoczesne technologie do usprawnienia procedur sądowych.
Chociaż Elektroniczne Postępowanie Upominawcze ma wiele zalet, warto pamiętać, że każda sprawa sądowa może wiązać się z pewnymi trudnościami. Dlatego zawsze warto przeprowadzić konsultację w celu wszechstronnej oceny sytuacji czy w danym przypadku EPU będzie odpowiednią ścieżką.
Mateusz Kwilosz
ADWOKAT
Zajmuję się sprawami z zakresu prawa karnego i karno – skarbowego. Specjalizuję się również w prawie cywilnym ze szczególny uwzględnieniem spraw odszkodowawczych i rynku ubezpieczeń Przedsiębiorcom pomagam głównie w procesach sądowych, a także w zabezpieczeniu umów i biznesu.
Skontaktuj się ze mną, chętnie odpowiem na Twoje pytania dotyczące naszej oferty i przedstawię rozwiązania dostosowane do Twojego biznesu.