Spis treści
Handel w niedzielę
W okresie obowiązywania stanu epidemii oraz w okresie 30 dni następujących po ich odwołaniu zakaz handlu nie obowiązuje w niedziele w zakresie wykonywania czynności związanych z handlem, polegających na rozładowywaniu, przyjmowaniu i ekspozycji towarów pierwszej potrzeby oraz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania takich czynności. Zwolnienie z zakazu, ww. zakresie, nie obowiązuje w niedziele, w które przypada święto.
Zmiany w zakresie umów w sprawie zamówień publicznych
Przepisy nakładają na strony umowy w sprawie zamówienia publicznego obowiązek niezwłocznego, wzajemnego informowania się o wpływie okoliczności związanych z wystąpieniem COVID-19 na należyte wykonanie tej umowy, jeżeli taki wpływ wystąpił lub może wystąpić. Okoliczności te mogą dotyczyć m.in. nieobecności pracowników uczestniczących w realizacji zamówienia, jak również wstrzymania dostaw produktów, czy trudności w dostępie do sprzętu.
Strona umowy, która otrzyma informację o wystąpieniu okoliczności uniemożliwiających lub utrudniających realizację zamówienia, w terminie 14 do od dnia ich otrzymania, przekazuje drugiej stronie swoje stanowisko. Zamawiający, po stwierdzeniu, że okoliczności związane z wystąpieniem COVID-19, mogą wpłynąć na należyte wykonanie umowy, może w uzgodnieniu z wykonawcą dokonać zmiany umowy, w szczególności poprzez zmianę terminu wykonania umowy lub zmianę sposobu wykonania umowy. |
W sytuacji gdy umowa w sprawie zamówienia publicznego przewiduje kary umowne lub odszkodowanie z tytułu odpowiedzialności wykonawcy za jej niewykonanie lub za nienależyte wykonanie z powodu określonych okoliczności, strona umowy w stanowisku powinna przedstawić wpływ okoliczności związanych z wystąpieniem COVID-19 oraz dokonanych zmian umowy na zasadność ustalenia i dochodzenia kar umownych lub odszkodowań, lub ich wysokość.
Wykonawca i podwykonawca, po stwierdzeniu, że okoliczności związane z wystąpieniem COVID-19, mogą wpłynąć lub wpływają na należyte wykonanie łączącej ich umowy, która jest związana z wykonaniem zamówienia publicznego lub jego części, uzgadniają odpowiednią zmianę tej umowy, w szczególności mogą zmienić termin wykonania umowy lub jej części, czasowo zawiesić wykonywanie umowy lub jej części, zmienić sposób wykonywania umowy lub zmienić zakres wzajemnych świadczeń. W przypadku dokonania zmiany umowy, jeżeli zmiana ta obejmuje część zamówienia powierzoną do wykonania podwykonawcy, wykonawca i podwykonawca uzgadniają odpowiednią zmianę łączącej ich umowy, w sposób zapewniający, że warunki wykonania tej umowy przez podwykonawcę nie będą mniej korzystne niż warunki wykonania umowy głównej. Powyższe rozwiązania stosuje się również do umowy zawartej między podwykonawcą a dalszym podwykonawcą.
Najem powierzchni w obiektach handlowych
W okresie obowiązywania zakazu
prowadzenia działalności w obiektach
handlowych
o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2, wygasają wzajemne zobowiązania stron umowy najmu, dzierżawy lub innej podobnej umowy, przez którą dochodzi do
oddania do używania powierzchni handlowej (umowy). W okresie trzech miesięcy od
dnia zniesienia zakazu najemca powinien złożyć wynajmującemu bezwarunkową i
wiążącą ofertę woli przedłużenia
obowiązywania umowy na dotychczasowych warunkach o okres obowiązywania
zakazu przedłużony o sześć miesięcy. Jeżeli taka oferta nie zostanie złożona,
wygaśniecie wzajemnego zobowiązania stron na okres zakazu nie obowiązuje.
Kredyty MŚP
Wprowadzono rozwiązanie umożliwiające zmianę przez bank określonych w umowie warunków lub terminów spłaty kredytu lub pożyczki pieniężnej udzielonej mikroprzedsiębiorcy, małemu lub średniemu przedsiębiorcy, jeżeli kredyt został udzielony przed dniem 8 marca 2020 r. oraz zmiana taka uzasadniona jest oceną sytuacji finansowej i gospodarczej kredytobiorcy dokonaną przez bank nie wcześniej niż w dniu 30 września 2019 r. Zmiana dokonywana jest na warunkach uzgodnionych przez bank i kredytobiorcę, przy czym nie może ona powodować pogorszenia sytuacji finansowej i gospodarczej kredytobiorcy.
Zmiany w zakresie funkcjonowania spółek
Zasadnicza zmiana polega na wprowadzeniu możliwości odbywania posiedzeń zarządów, rad nadzorczych i zgromadzeń wspólników spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych, z wykorzystaniem nowych technologii, tj. w szczególności w trybie telekonferencji albo wideokonferencji. Nowe przepisy umożliwiają również podejmowanie uchwał ww. organów z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość. Odmienne postanowienia może zawierać umowa lub statut spółki.
Ponadto oświadczenie woli członka organu osoby prawnej (np. spółki kapitałowej, stowarzyszenia, fundacji, może zostać złożone w formie dokumentowej (np. e-mail), nawet jeżeli przepisy przewidują złożenie oświadczenia w innej formie (np. podpis elektroniczny). |
Zmiany w ustawie o odpadach
Nowe przepisy dopuszczają do dnia 31 grudnia 2020 r. sporządzanie dokumentów ewidencji odpadów w formie papierowej. Dokumenty ewidencji odpadów sporządzone w formie papierowej wprowadzane powinny być do Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami niezwłocznie, nie później niż w terminie do dnia 31 stycznia 2021 r.
Zgłoszenie do CRBR
Termin zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych został przesunięty do dnia 13 lipca 2020 r.
Użytkowanie wieczyste
Przesunięcie terminu wniesienia opłaty rocznej za rok 2020 r. i opłaty przekształceniowej za rok 2020 r. do dnia 30 czerwca 2020 r.
Zmiany w zakresie Pracowniczych Planów Kapitałowych
Przesunięto terminy na zawarcie umów o zarządzenie PPK (do dnia 27 października 2020 r.) i o prowadzenie PPK (do dnia 10 listopada 2020 r.).