Spis treści
Czy można skutecznie zawrzeć umowę przez Internet? Oczywiście, że tak!
Umowa w znaczeniu prawnym, a „technicznym”|
Zacznijmy od tego, że umowa w znaczeniu prawnym będzie rozumiana jako porozumienie stron co do ich wzajemnych praw i obowiązków, natomiast w znaczeniu, nazwijmy to, technicznym, można rozumieć „umowę”, jako dokument, na którym zostały spisane ustalenia stron.
Oświadczenie woli
Art. 60 kodeksu cywilnego stanowi, że z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie, oświadczenie woli może zostać wyrażone przez każde zachowanie, które ujawnia tę wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie woli w postaci elektronicznej, czyli przez Internet. A oznacza to, że tak naprawdę umowę można zawrzeć w dowolny sposób, czyli na przykład możemy zawrzeć ją zarówno w sklepie e-commerce, mailowo, przez komunikator internetowy, a nawet w ramach konwersacji pod postem w social mediach.
Zachowanie dokumentowej formy czynności prawnej
Umowy przez Internet będą zawarte w formie dokumentowej, chyba, że użyje się kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Jak stanowi art. 772 k.c., do zachowania dokumentowej formy czynności prawnej wystarczy złożenie oświadczenia woli w postaci dokumentu, w sposób umożliwiający ustalenie osoby składającej oświadczenie. Z art. 773 k.c. wynika natomiast, że dokumentem jest nośnik informacji umożliwiający zapoznanie się z jej treścią. Przepisy te potwierdzają więc w sposób niebudzący wątpliwości, że jeśli tylko da się ustalić, kto z kim i na co się umówił, a finalnie będzie to zapisane na nośniku informacji, to nie dość, że będziemy mieli do czynienia z zawarciem umowy, to jeszcze zawrzemy ją w formie dokumentowej.
Czy zasada możliwości zawierania umów przez Internet jest bezwzględna?
Pojawia się jednak pytanie czy taka zasada możliwości zawierania umów przez Internet jest bezwzględna? Niestety, ale nie.
Aby umowa była ważna lub też wywołała określone skutki, konieczne jest czasem zachowanie określonej formy czynności prawnej, czyli umowy.
Przykład przeniesienia praw autorskich
Przykładem jest przeniesienie majątkowych praw autorskich albo też udzielenie licencji wyłącznej, gdzie niezbędna staje się forma pisemna pod rygorem nieważności. Podobnie jest w przypadku umowy o pracę, gdzie bez formy pisemnej umowa dojdzie do skutku, jednak będzie to rodzić określone konsekwencje po stronie pracodawcy.
Umowa sprzedaży nieruchomości jest przykładem umowy, której niestety nie zawrzemy przez Internet. Do jej zawarcia konieczne jest zachowanie formy aktu notarialnego.
Z jednej strony przez Internet można zawrzeć ważną i skuteczną umowę, ale w pewnych przypadkach będzie to niemożliwe. Trzeba pamiętać w jakich sytuacjach i przy jakich umowach należy dopełnić dalej idących wymogów i odpowiednio dostosować formę zawarcia umowy.