Co znajdziesz w tym materiale:
Z ka偶dym rokiem rynek e-commerce w Polsce jest coraz bardziej profesjonalny. Bardzo cz臋sto zdarza si臋, 偶e e-sklepy to ju偶 prawdziwe korporacje, za kt贸rymi stoj膮 wielomilionowe bud偶ety. Rzadko kiedy spotyka si臋 ju偶 sklepy robione „na kolanie”, a w wi臋kszo艣ci przypadku wykonywane s膮 one przez profesjonalist贸w.
Niezale偶nie od tego po kt贸rej stronie jeste艣 – czy wykonujesz sklepy internetowe, czy te偶 zlecasz jego wykonanie, to po ustaleniu warunk贸w wsp贸艂pracy przychodzi moment podpisania umowy. Nie? Nie masz zamiaru podpisywa膰 umowy? Pozw贸l, 偶e jako prawnik przedstawi臋 Ci 5 g艂贸wnych powod贸w, dlaczego powiniene艣 podpisa膰 w takiej sytuacji umow臋. Czemu po prostu Ci si臋 to op艂aca. I co wi臋cej – dlaczego nie powinna to by膰 „pierwsza lepsza” umowa zlecenie „na zbieranie gruszek”, ale umowa dedykowana wsp贸艂pracy polegaj膮cej na wykonaniu sklepu internetowego.
- Punkt 1. Mo偶esz precyzyjnie okre艣li膰 przedmiot umowy, czyli to czego oczekuje zamawiaj膮cy i do czego zobowi膮zany jest wykonawca.
- Punkt 2. Mo偶esz precyzyjnie uregulowa膰 termin realizacji, harmonogram poszczeg贸lnych etap贸w i konwekwencje ich przekroczenia przez wykonawc臋, jak r贸wnie偶 powi膮zane z etapami p艂atno艣ci.
- Punkt 3. Mo偶esz uregulowa膰 procedur臋 odbioru oraz spos贸b i termin wprowadzenia poprawek, a tak偶e ich liczb臋.
- Punkt 4. Mo偶esz okre艣li膰 kwestie wykorzystania oprogramowania zewn臋trznego, czyli czy sklep ma by膰 wykonany na darmowych rozwi膮zaniach CMS, czy te偶 tych p艂atnych w modelu SaaS, a tak偶e uregulowa膰, kt贸ra strona ponosi zwi膮zane z tym koszty.
- Punkt 5. Mo偶esz uregulowa膰 kwestie przeniesienia praw autorskich lub te偶 licencji do tw贸rczych element贸w sklepu b臋d膮cyh utworem.
Przedmiot umowy w umowie na wykonanie sklepu internetowego
Je偶eli prowadzisz z kontrahentem rozmowy dotycz膮ce wykonania sklepu internetowego z pewno艣ci膮 wi臋kszo艣膰 waszych ustale艅 zapada ustnie albo podczas wymiany maili. Wszystko jest ok, je偶eli obie strony te same kwestie rozumiej膮 w ten sam spos贸b. Problem jednak powstaje gdy ju偶 na tym etapie pojawi膮 si臋 rozbie偶no艣ci. Co konkretnie ma zrobi膰 wykonawca? Czego mo偶e oczekiwa膰 zamawiaj膮cy? Z do艣wiadczenia mog臋 powiedzie膰 Ci, 偶e po d艂u偶szym czasie odtworzenie tego na co um贸wili si臋 kontrahenci, szczeg贸lnie je偶eli m贸wimy o detalach wsp贸艂pracy, bywa niesamowicie ci臋偶kie. Jak mo偶na unikn膮膰 nieporozumie艅 w tym zakresie? Podpisuj膮c umow臋! Umowa to miejsce, w kt贸rym mo偶na w spos贸b precyzyjny uregulowa膰 oczekiwania stron. W zakresie tego jaki ma by膰 finalny efekt zlecenia. Mo偶na to zrobi膰 w tre艣ci umowy albo w za艂膮czniku do niej w postaci specyfikacji.
W przypadku zlecenia tekiego jak sklep internetowy ma to szczeg贸lne znaczenie, poniewa偶 cz臋sto to detale decyduj膮 o sukcesie e-sklepu. Warto wi臋c 偶eby obie strony zwr贸ci艂y na nie uwag臋 w takim samym stopniu. W umowie warto uregulowa膰 jakie elementy i funkcjonalno艣ci ma mie膰 przysz艂y sklep internetowy. Tak偶e to, czy wykonawca odpowiada chocia偶by za „ogarni臋cie” domeny i hostingu sklepu. Czy te偶 spoczywa to na zamawiaj膮cym albo czy wykonawca odpowiada r贸wnie偶 za „podpi臋cie” operatora p艂atno艣ci i konfiguracj臋 sklepu chocia偶by z BaseLinkerem. To tylko przyk艂ady. Kwestii wartych precyzyjnego okre艣lenia w przypadku realizacji sklepu internetowego jest ca艂e mn贸stwo. Warto po prostu ju偶 na wst臋pie wsp贸艂pracy spisa膰 je w umowie. Pozwoli to wielokrotnie unikn膮膰 p贸藕niejszych nieporozumie艅.
Termin wykonania sklepu internetowego
Podobnie jak w przypadku przedmiotu zlecenia r贸wnie偶 termin jego wykonania mo偶esz ustali膰 z kontrahentem ustnie, mailowo lub na komunikatorze. Czy jednak po kilku tygodniach b臋dziecie w stanie odtworzy膰 wasze ustalenia? A przede wszystkim, ustali膰 czy konkretne wiadomo艣ci traktowali艣cie w taki sam spos贸b? Mo偶e to by膰 bardzo trudne, szczeg贸lnie w sytuacji, gdy termin realizacji stanie si臋 ju偶 kwesti膮 sporu. Jak temu zaradzi膰? Musz臋 si臋 powt贸rzy膰 – precyzyjnie ureglowa膰 termin wykonania w umowie. Ma to znaczenie nie tylko dla zamawiaj膮cego, kt贸ry dzi臋ki temu mo偶e „mobilizowa膰” wykonawc臋 w razie op贸藕nie艅. Jest to istotne te偶 w艂a艣nie dla samego wykonawcy. W przypadku podzia艂u realizacji na poszczeg贸lne etapy, zako艅czenie danego etapu najcz臋艣ciej wi膮偶e si臋 z wyp艂at膮 wynagrodzenia.
Umowa wi臋c to doskona艂e miejsce, gdzie precyzyjne mo偶na okresli膰 poszczeg贸lne etapy realizacji, terminy ich wykonania, a tak偶e terminy p艂atno艣ci po wykonaniu ka偶dego z etap贸w lub te偶 ca艂o艣ci zlecenia. Mo偶na to zrobi膰 w tre艣ci umowy albo w za艂膮czniku do niej w postaci harmonogramu.
Okre艣lenie etap贸w realizacji jest te偶 kluczowe w przypadku gdy jako zamawiaj膮cy chcesz do umowy wprowadzi膰 kary umowne za nieterminowe wykonanie zlecenia. Bez precyzyjnego okre艣lenia terminu realizacji nie ma mowy o wprowadzeniu do umowy jakichkolwiek zwi膮zanych z tym kar umownych. Co wi臋cej, bez tego nawet po prostu wyegzekwowanie realizacji sklepu mo偶e by膰 mocno skomplikowane.
Ze strony natomiast wykonawcy, zrealizowanie danego etapu w terminie okre艣lonym w umowie mo偶e by膰 podstaw膮 do wystawienia faktury VAT za dany etap i zamawiaj膮cy nie b臋dzie mia艂 raczej mo偶liwo艣ci kwestionowania p艂atno艣ci (oczywi艣cie, je偶eli dany etap zosta艂 wykonany nale偶ycie i zgodnie z umow膮, ale tu wracamy do punktu 1, czy precyzyjnego orke艣lenia przedmiotu umowy).
Szukasz umowy na wykonanie sklepu internetowego?
Prowadzisz agencj臋 zajmujac膮 si臋 tworzeniem sklep贸w internetowych? Jeste艣 freelancerem, kt贸ry dzia艂a w bran偶y e-commerce? A mo偶e zaczynasz przygod臋 z handlem elektronicznym i zlecasz stworzenie sklepu internetowego? Kup wz贸r umowy przygotowany przez prawnika!
Procedura odbioru e-sklepu
Procedura odbioru ma bardzo cz臋sto kluczowe znaczenie w ramach wsp贸艂pracy przy realizacji sklepu internetowego. Nierzadko kontrahenci w ramach pocz膮tkowych ustale艅 nie my艣l膮 jeszcze o tym w jakim momencie obie strony uznaj膮 zlecenie za zrealizowane. Dobrze jest wi臋c o tym etapie wsp贸艂pracy pomy艣le膰 ju偶 na pocz膮tku, w艂a艣nie przy zawieraniu umowy.
W umowie warto uregulowa膰 w jaki spos贸b wykonawca przeka偶e zamawiaj膮cemu wykonany sklep internetowy. R贸wnie偶 w jaki spos贸b zamawiaj膮cy poinformuje wykonawc臋 o tym, 偶e akceptuje projekt albo te偶 w jaki spos贸b i w jakim terminie mo偶e zg艂osi膰 ewentualne poprawki.
Rzadko bowiem zda偶a si臋 tak, 偶e po wykonaniu zlecenia takiego jak sklep internetowy zamwiaj膮cy nie zg艂asza 偶adnych poprawek. Jest to raczej norma, dlatego warto w umowie uregulowa膰 w jakim terminie zamawiaj膮cy mo偶e zg艂osi膰 poprawki. I co w sytuacji, gdy po otrzymaniu informacji o wykonaniu zlecenia zamawiaj膮cy b臋dzie milcza艂. Czy wykonawca ma czeka膰 na akceptacj臋, czy mo偶e uzna膰, 偶e zamawiaj膮cy zaakceptowa艂 projekt? To wszystko to kwestie, kt贸re nale偶y uregulowa膰 w umowie.
Cz臋sto spotykanym rozwi膮zaniem – istotnym z perspektywy wykonawcy – jest okre艣lenie limitu poprawek. Poprzez wprowadzenie do umowy postanowienia zgodnie z kt贸rym zamawiaj膮cy uprawniony jest do zg艂oszenia poprawek w ramach przyk艂adowo 3 rund poprawek. Zabezpiecza to wykonawc臋 przez wprowadzaniem poprawek w niesko艅czono艣膰.
2. Za przekazanie Sklepu uwa偶a si臋 wys艂anie przez Wykonawc臋 Zamawiaj膮cemu wiadomo艣ci mailowej z informacj膮 o wykonaniu Sklepu.
3. Zamawiaj膮cy jest zobowi膮zany w terminie 7 Dni roboczych od dnia przekazania Sklepu, zaakceptowa膰 Sklep albo zg艂osi膰 do niego uwagi dotycz膮ce niezgodno艣ci Sklepu ze Specyfikacj膮, pod rygorem uznania, 偶e Sklep zosta艂 przez niego zaakceptowany bez uwag.
4. Wykonawca jest zobowi膮zany uwzgl臋dni膰 zg艂oszone przez Zamawiaj膮cego uwagi do Sklepu w terminie 20 Dni roboczych od ich zg艂oszenia, przekazuj膮c Zamawiaj膮cemu Sklep uwzgl臋dniaj膮cy zg艂oszone uwagi, ewentualnie poinformowa膰 Zamawiaj膮cego, 偶e uwzgl臋dnienie uwag w spos贸b oczywisty negatywnie wp艂ynie na Sklep.
Platformy e-commerce w umowie na wykonanie sklepu internetowego
Specyficznym elementem umowy na wykonanie sklepu internetowego jest kwestia platformy e-commerce jaka zostanie u偶yta przy jego tworzeniu. Tutaj mo偶liwo艣ci jest naprawd臋 sporo, poniewa偶 sklep mo偶e by膰 oparty o rozwi膮zania Open Source. To w szczeg贸lno艣ci popularny WordPress z wtyczk膮 WooCommerce, jak i rozwi膮zania SaaS z najpopularniejszymi w艣r贸d nich, czyli Shopify, czy Shoper. Oczywi艣cie mo偶liwe s膮 tutaj r贸wnie偶 dedykowane rozwi膮zania, czy te偶 skorzystanie z tzw. platform licencyjnych. Zdecydowanie prym obecnie wiod膮 rozwi膮zania Software as a Service (SaaS). Jakie ma to prze艂o偶enie na umow臋 na wykonanie sklepu internetowego?
Kwestia tego jaka platforma e-commerce zostanie u偶yta przy tworzeniu sklepu ma kluczowe znaczenie. Szczeg贸lnie dla jego funkcjonalno艣ci, p贸藕niejszego wsparcia technicznego, aktualizacji, czasu wdro偶enia, jak i op艂at. Jest to wi臋c kluczowa kwestia, kt贸ra precyzyjnie powinna zosta膰 uregulowana w umowie na wykonanie sklepu internetowego. Ma to bowiem r贸wnie偶 prze艂o偶enie na zakres obowi膮zk贸w wykonawcy. Inaczej bowiem b臋dzie przedstawia艂 si臋 przedmiot umowy w przypadku „postawienia” sklepu na WordPressie. Inaczej w przypadku konfiguracji jednej z platform w modelu SaaS.
Ma to r贸wnie偶 prze艂o偶enie na kwestie praw autorskich. W wi臋kszo艣ci przypadk贸w, w zwi膮zku ze skorzystaniem z gotowych rozwi膮za艅, czy to SaaS, czy Open Source, wykonawcy sklepu nie b臋d膮 tak naprawd臋 przys艂ugiwa膰 do niego prawa autorskie.
2. Zamawiaj膮cy zobowi膮zany jest do samodzielnego ponoszenia koszt贸w Oprogramowania Zewn臋trznego. W przypadku gdyby na skutek nieuiszczenia przez Zamawiaj膮cego koszt贸w Oprogramowania Zewn臋trznego, wykonanie niniejszej umowy nie by艂o mo偶liwe, Wykonawca uprawniony jest do odst膮pienia od niniejszej umowy do terminu trzy miesi膮ce po dniu okre艣lonym w Harmonogramie jako termin wykonania Sklepu.
Prawa autorskie w umowie na wykonanie e-sklepu
Mo偶e jednak zda偶y膰, 偶e w ramach tworzenia sklepu powstan膮 utwory w rozumieniu prawa autorskiego. Nawet w przypadku korzystania z gotowych rozwi膮za艅 typu Open Source w zakresie „silnika” sklepu, wykonawca mo偶e by膰 r贸wnie偶 odpowiedzialny za stworzenie szaty graficznej sklepu, jego layoutu itd. Elementy te mog膮 stanowi膰 utw贸r, a prawa autorskie do niego przys艂ugiwa膰 b臋d膮 wykonawcy. Z pewno艣ci膮 wi臋c w interesie zamawiaj膮cego jest nabycie maj膮tkowych praw autorskich do tw贸rczych element贸w sklepu. Tak naprawd臋 jedyn膮 mo偶liwo艣ci膮 偶eby zrobi膰 to skutecznie jest podpisanie umowy zawieraj膮cej postanowienia dotycz膮ce przeniesienia maj膮tkowych praw autorskich. Co istotnie, nie b臋dzie wystarczaj膮ce zamieszczenie og贸lnego postanowienia, 偶e wykonawca przenosi maj膮tkowe prawa autorskie. Konieczne jest r贸wnie偶 okre艣lenie p贸l ekslopatacji, jak i wynagrodzenia za przeniesienie tych praw. Oczywi艣cie mo偶na wskaza膰, 偶e nast臋puje to w ramach wynagrodzenia za wykonanie umowy.
Niezwykle istotn膮 kwesti膮 jest r贸wnie偶 to, 偶e przeniesienie maj膮tkowych praw autorskich dla swej skuteczno艣ci wymaga formy pisemnej. To jest podpisania umowy w tradycyjny spos贸b lub przy wykorzystaniu kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Jakiekolwiek adnotacje np. na fakturze o przeniesieniu praw autorskich, korespondencja mailowa, czy te偶 skan podpisanej umowy, nie spowoduj膮 skutecznego przeniesienia praw autorskich i realnie nie maj膮 偶adnego znaczenia.
Przeniesienie maj膮tkowych praw autorskich to oczywi艣cie tylko jedna z mo偶liwo艣ci nabycia przez zamawiaj膮cego prawa do korzystania z utwor贸w wykonawcy. Mo偶e to by膰 r贸wnie偶 licencja. W tym licencja niewy艂膮czna, kt贸ra mo偶e by膰 istotna w sytuacji, gdy wykonawca dane elementy tw贸rcze zamierza wykorzystywa膰 r贸wnie偶 przy innych zleceniach. Co istotne, do udzielenia licencji niewy艂膮cznej nie jest wymagana forma pisemna, tak jak w przypadku przeniesienia praw autorskich, czy te偶 licencji wy艂膮cznej.
Doceniasz tworzone przeze mnie tre艣ci?
Pawe艂 G艂膮b
RADCA PRAWNY
Specjalizuj臋 si臋 w prawie e-commerce, prawie w艂asno艣ci intelektualnej oraz prawie danych osobowych. Pomagam firmom chroni膰 ich marki, produkty i walczy膰 z nieuczciw膮 konkurencj膮. Przygotowuj臋 regulaminy, polityki prywatno艣ci i cookies oraz dokumentacj臋 RODO. Zajmuj臋 si臋 r贸wnie偶 tworzeniem i audytowaniem um贸w.
Skontaktuj si臋 ze mn膮, ch臋tnie odpowiem na Twoje pytania dotycz膮ce naszej oferty i przedstawi臋 rozwi膮zania dostosowane do Twojego biznesu.